Menu Zavrieť

Sendvičovače

Sendvičovač

Obsah článku

Sendvičovač je elektrické zariadenie, ktoré má najčastejšie dve protiľahlé teflónové (niekedy aj keramické) dosky vytvarované do určitého tvaru. Najbežnejším tvarom je štvorec, niekedy s preliačeninou do tvaru mušle, alebo častejšie dva trojuholníky. Naplnený toastový chlieb vložíte do zariadenia, prikryjete ho a necháte piecť. Prístroj vám zvyčajne oznámi, kedy je dostatočne horúci na vloženie chleba a kedy je možné hotový toast vybrať.

Sendvičovač je dnes už snáď neoddeliteľnou súčasťou každej domácnosti. Dajú sa z neho pripraviť výdatné raňajky aj chutné večere v niekoľkých variantoch. Či už máte radi sladké alebo slané, sendvičovač je skvelý spôsob, ako pripraviť rýchle, lacné a chutné jedlo na každú príležitosť.

Mať sendvičovač sa jednoducho oplatí. Niekedy vás klasické gumené chleby jednoducho omrzia, takže stačí naplniť hriankovače a pripraviť si chrumkavé hrianky plnené šunkou, syrom a zeleninou. Skúšali ste už niekedy tento druh pečeného toastu s Nutellou? Alebo toast plnený strúhanými jablkami? Čo tak toast s tvarohom a broskyňami z konzervy? Ak nechcete plniť hrianky, môžete si jednoducho pripraviť len opečené hrianky. V sendvičovači môžete rýchlo pripraviť volské oko, opečené tofu, vafle alebo palacinky.

Sendvičovač je návykový. Ako inak si vysvetliť, že každý, kto ho niekedy vlastnil, si bez neho nevie predstaviť svoj život? Keď neviete, čo uvariť – pre seba, partnera alebo deti – siahnite po sendvičovači.

Sendvičovač: Rebríček TOP 10 najlepších sendvičovačov podľa recenzií zákazníkov

Tu nájdete náš výber najlepších sendvičovačov. Vybrali sme ich na základe analýzy používateľských recenzií na Heureke a v najväčších slovenských e-shopoch, ktoré predávajú sendvičovače. Vďaka tomu sme pre vás vybrali TOP 10 sendvičovačov. Tieto produkty sme potom zoradili do tejto tabuľky, ktorú môžete zoradiť podľa požadovaných parametrov. Ak vás napríklad zaujíma najnižšia cena, môžete si najlepšie sendvičovače zoradiť podľa najnižšej ceny.

Názov sendvičovačaVzhled toustovačePríkon (W)ZnačkaOrientačná cena (s DPH)Dostupnosť
Silvercrest SSMW 750 0 D1 LidlSendvičovač Silvercrest SSMW 750 0 D1 Lidl750Silvercrest16,99Zobraziť v obchodoch
ETA 5151 90000Sendvičovač ETA 5151 90000900ETA75,9Zobraziť v obchodoch
DeLonghi SW 12Sendvičovač DeLonghi SW 12800DeLonghi42,9Zobraziť v obchodoch
ETA Tampo 4156Sendvičovač ETA Tampo 4156700ETA39,9Zobraziť v obchodoch
Eta Sorento 3151Sendvičovač Eta Sorento 3151900ETA58,9Zobraziť v obchodoch
Tefal SW 342 D 38Sendvičovač Tefal SW 342 D 38700Tefal74,9Zobraziť v obchodoch
Concept SV 3050Sendvičovač Concept SV 3050700Concept36,9Zobraziť v obchodoch
Tefal SW 854 D 16Sendvičovač Tefal SW 854 D 16700Tefal108Zobraziť v obchodoch
SENCOR SSM 9410Sendvičovač SENCOR SSM 9410700Sencor29,9Zobraziť v obchodoch
Tefal SM 155212Sendvičovač Tefal SM 155212700Tefal26,9Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaní na porovnávaciu stránku Heureka. Na Heureke si môžete porovnať ceny z rôznych obchodov a prečítať si recenzie sendvičovačov od zákazníkov, ktorí už majú s týmto produktom skúsenosti.

Ako správne používať sendvičovač?

Kľúčom k používaniu sendvičovača je udržiavať ho v čistote. Čím dlhšie zostávajú nečistoty v sendvičovači, tým ťažšie sa odstraňujú. Preto po každom použití odstráňte všetky zvyšky pečiva, náplň a utrite povrch vlhkou handričkou. Nikdy nepoužívajte ostré alebo kovové predmety, a to ani na vyberanie sendvičov, pretože môžu ľahko poškodiť teflónový povlak na platniach a sendvičovač sa stane nepoužiteľným. Drevené alebo plastové kuchynské náradie je vhodné na mechanické odstraňovanie nečistôt.

Niektoré sendvičovače umožňujú vybrať dosky, čo uľahčuje ich umývanie. To však samo o sebe neznamená, že taniere možno vkladať do umývačky riadu, preto si to vopred overte.

Bezpečnosť sendvičovača

Mohlo by sa zdať, že sendvičovač je úplne bezpečný spotrebič a nie je potrebné sa obávať o bezpečnosť vás a používateľov v domácnosti, ale opak je pravdou. Podľa viacerých testov sa potvrdilo, že ide o celkovo nebezpečný spotrebič – kvôli jeho teplote. Spotrebiče boli zvonku také horúce, že hrozilo nebezpečenstvo popálenia alebo dokonca poškodenia okolitých predmetov. Je veľmi ťažké zistiť bezpečnosť spotrebiča v obchode. Pri výbere produktu však môžete vychádzať z nášho testu.

Sendvičovač a jeho skladovanie

Ak práčku používate len zriedka, môžete ju po praní vždy nechať uschnúť, zavrieť a uložiť do skrine. Ak sa však používa denne, oplatí sa mať preň trvalé miesto, napríklad na kuchynskej linke. V tomto prípade by vás pri kúpe mala zaujímať dĺžka šnúry alebo možnosť udržať ju vo vzpriamenej polohe bez rizika pádu. V tomto prípade sú protišmykové nožičky výhodou aj pri skladovaní.

Aký tvar toastu si mám vybrať?

Ďalšou vecou, podľa ktorej si môžete vybrať toast, je konečný tvar toastu. Na jednej strane vám dáme za pravdu, že tento parameter v skutočnosti o ničom nerozhoduje. Na druhej strane je to dosť dôležité pre váš konečný pocit z pripraveného jedla. V závislosti od tvaru taniera získa toast aj svoj konečný tvar, pričom existuje niekoľko možností:

Štvorce a obdĺžniky

Hranatý toast je pravdepodobne najklasickejší toast, s ktorým sa stretnete. Toast má tvar niekoľkých sústredných štvorcov, ktoré sa smerom k stredu prehlbujú. Je ideálny na toasty – v strede, kde je najviac náplne, je najviac miesta, zatiaľ čo okraje sa tesne priliehajú k sebe.

Trojuholníky

Trojhranné hrianky sú bežné a obľúbené, ale majú svoje nevýhody. Pri ich príprave musíte mať na pamäti, že štvorec toastového chleba bude tvoriť dva trojuholníky, pričom ich spojenie bude prebiehať po uhlopriečke. Stred, v ktorom sa nachádza väčšina náplne, je tak stlačený a zovretý, rovnako ako okraje. Do toastu sa zmestí menej surovín a trojuholníkové toasty sú náchylnejšie na vytečenie a spálenie.

Mušle

Tento tvar toastu prirodzenejšie reaguje na skutočný tvar toastového chleba (málokedy je presne štvorcový, často ho kúpite preliačený) a výsledný toast má skutočne tvar mušle. Nevýhodou je, že okraje sú často veľmi široké, takže výplň zostáva len minimálna.

Vafle, panini

K dispozícii sú aj tieto dva typy varných dosiek. Prvá je určená na prípravu klasických vaflí, ktoré majú hlbokú mriežkovú štruktúru. Toasty z neho síce neurobíte, ale belgické vafle určite áno. Panini taniere sa dajú v krajnom prípade použiť na toasty (ale rozhodne to nie je najlepší nápad, náplň vytečie a toasty sa opečú len veľmi zľahka), ale oveľa lepšie je pripraviť s nimi klasické panini.

Ďalšie možnosti

Okrem týchto hlavných typov existujú aj varné dosky s trochu špecifickými tvarmi toastov. Do ponuky by sme zaradili napríklad taniere na prípitok v tvare rozprávkových postavičiek, ktoré ocenia najmä vaše deti, alebo atypické, ale elegantné štýly, ktoré určite zaujmú všetkých vašich hostí.

Ako si vybrať správny sendvičovač

Okrem účelu použitia by sme mali zvážiť aj to, pre koľko ľudí budeme sendviče najčastejšie pripravovať. V ponuke predajcov zvyčajne nájdeme klasické dvojplatničkové sendvičovače, ale môžeme si vybrať aj jednoplatničkový variant alebo sendvičovač, v ktorom môžete pripraviť 4 toasty naraz.

Rovnako ako pri iných kuchynských pomôckach je dôležitý aj povrchový materiál varných dosiek. Väčšina výrobkov na našom trhu má teflónový povlak, ktorý zaručuje nepriľnavosť a pomerne jednoduchú údržbu. Na vyťahovanie toastov by sme však rozhodne nemali používať kovové nástroje, ale radšej drevené, pretože teflónový povlak sa môže ľahko poškodiť. Ani varné dosky s keramickým povlakom nie sú zlou voľbou. Keramické sendvičovače by mali mať výhodu, že sú odolnejšie, ale recenzie používateľov tomu nie vždy zodpovedajú.

Správna veľkosť

Pred kúpou je dobré premyslieť si, koľko ľudí si sendvičovač kupuje. Ak uvažujete o malom sendvičovači s dvoma miestami na dva bochníky chleba, je dobré zvážiť, či je táto veľkosť dostatočná.

Výber správneho typu

Nie každý sendvičovač dokáže všetko. O konkrétnych typoch budeme hovoriť v nasledujúcej kapitole, ktorej by ste mali venovať zvýšenú pozornosť. Nie každý sendvičovač dokáže všetko. Niektoré základné typy dokážu pripraviť len štvorcové toasty, iné zasa vafle, panini alebo iné pokrmy, ktoré sa dajú vytvoriť vďaka nadštandardným funkciám.

Dostatočný príkon

Príkon zohráva kľúčovú úlohu vo funkčnosti celého sendvičovača. Je dôležité, aby bol výkon dostatočne vysoký, pretože ovplyvňuje bezpečnosť aj čas varenia, ktorý sa môže líšiť až o niekoľko minút.

Správny materiál

Pre plášť je dôležitá ľahkosť alebo odolnosť, dosky by mali byť nepriľnavé. Pri lacnejších sendvičovačoch je kvalita najmä vnútorného povrchu hrozná a jedlo sa lepí na steny. Preto je lepšie si materiály vopred skontrolovať, o čom budeme hovoriť aj v jednej z našich kapitol.

Zabezpečenie

Tepelne izolovaná rukoväť a ochrana proti prehriatiu je dôležitým parametrom pri výbere! Dbajte na bezpečnosť seba a svojich blízkych.

Funkcie

Chcete varné dosky z času na čas vybrať a umyť v umývačke riadu? Chcete prepínač alebo nastaviteľnú teplotu? Všetky tieto funkcie oceníte. Je síce pravda, že výrobcovia si za nadštandardné funkcie účtujú viac, ale sami uvidíte, že sa vám investícia rozhodne oplatí.

Sendvičovač

Typy sendvičovačov

Pri kúpe sendvičovača je vhodné zvážiť, či budete pripravovať iba toasty, alebo použijete model, ktorý umožňuje výmenu platní. Podľa toho sa sendvičovače delia na základné alebo multifunkčné typy.

Základný sendvičovač

Tento typ je jednoduchší. Ponúka iba tanier na opekanie. Ak sú dosky súčasťou tela sendvičovača, je ich údržba náročnejšia. Ich výhodou je nižšia nákupná cena.

Multifunkčný sendvičovač

Viac využite multifunkčný sendvičovač. Vďaka vymeniteľným doskám na pečenie môžete pripravovať toasty a vafle. Ďalšie taniere môžete použiť na panini alebo grilované pochúťky.

Multifunkčné typy je možné zakúpiť v dvoch variantoch ako 3v1, 4v1 alebo 6v1.V prípade typu 4v1 máte k dispozícii 2 opekacie platne rôznych tvarov alebo si môžete vybrať spotrebič, ktorý obsahuje platňu na prípravu jednostranných toastov. Sendvičovače 6v1 majú aj mriežky na prípravu lievancov a koláčov.

Medzi výhody týchto spotrebičov patrí nielen príprava väčšieho počtu variantov jedál, ale aj oveľa jednoduchšia údržba. Je však potrebné spomenúť, že od funkcie grilu nemôžete očakávať rovnakú kvalitu, akú môžete očakávať od bežných elektrických grilov.

V tomto prípade je možné grilovať skôr zeleninu alebo biele mäso. Grilovacie dosky sa častejšie používajú na panini alebo na pečenie väčšieho pečiva.

Kontaktné grily

Hoci kontaktné grily nie sú určené výlučne na opekanie, sú skvelé aj na opekanie. Najväčšou výhodou je určite ich široké využitie, môžete na nich pripravovať chutné steaky a zdravé ryby, ako aj grilovať čerstvú zeleninu.

Parametre sendvičovača

Sendvičovač: spotreba energie

Jedným z parametrov sendvičovača, ktorý výrobcovia radi uvádzajú, je jeho spotreba energie. V podstate vám povie, koľko energie spotrebuje sendvičovač za jednotku času. Udáva sa vo wattoch, označuje sa veľkým W, podobne ako výkon. Vo všeobecnosti platí, že čím vyšší je výkon, tým rýchlejšie budete mať toast hotový (hoci do hry vstupujú aj iné premenné, ako napríklad účinnosť alebo tepelné straty, takže sa to dá takto zjednodušiť). Tento parameter sa pohybuje približne v rozmedzí od 700 do 1500 W.

Ak je to možné, odporúčame vám, aby ste hľadali vyššie hodnoty príkonu, pretože tak budete mať toasty rýchlejšie pripravené. Na druhej strane to nebude vyhovovať každému. Tí, ktorí chcú mať prípravu pod kontrolou a uprednostňujú menej prepečené toasty, by mali zvoliť optimálny výkon. Je však dôležité vedieť, že vyšší výkon znamená aj vyššiu spotrebu elektrickej energie. Je to nevýhoda, ale môžeme vás upokojiť. Sendvičovač je zvyčajne v prevádzke krátko, takže ani vysoká spotreba neznamená veľký zásah do vašej peňaženky.

Veľkosť sendvičovača a tvary toastov

Pri kúpe akéhokoľvek spotrebiča je dobré zvážiť veľkosť kuchynských skriniek. Záleží na tom, či budete sendvičovač po každom použití uchovávať na kuchynskej linke alebo ho uložíte do skrinky. Výhodou sendvičovača je, že ho môžete skladovať vertikálne.

Veľkosť sendvičovača súvisí aj s počtom pripravených hrianok. Pre menšie rodiny je určená verzia na prípravu 2 toastov. Pre väčšie rodiny sa odporúča investovať do väčšej a dvojnásobnej verzie. Tento variant je sendvičovač na 4 toasty.

Multifunkčné sendvičovače ponúkajú aj niekoľko vymeniteľných dosiek na pečenie s rôznymi tvarmi toastov. Medzi najzákladnejšie typy patria štvorce, obdĺžniky, trojuholníky, mušle a vafle. Veľmi obľúbenou voľbou pre deti sú taniere na pečenie v tvare rozprávkových postavičiek.

Materiál sendvičovača

Pri výbere sendvičovača zákazníci často prehliadajú materiál dosiek na pečenie, ktorý je rozhodujúci pre prípravu chutného sendviča. Je to povrch, s ktorým prichádzajú zložky do priameho kontaktu, takže v hre je nielen kvalita prípravy, ale aj vaše zdravie.

Nemusíte sa však obávať žiadnej zložitosti. Prevažná väčšina sendvičovačov má teflónovú úpravu, ktorá zaručuje nepriľnavosť, rovnomerné opekanie a zdravotnú nezávadnosť. Pri vkladaní a otáčaní zložiek dávajte pozor na použité nástroje.

Kovové vidličky a naberačky nechajte bokom a siahnite po niečom drevenom. V opačnom prípade riskujete poškodenie ochrannej vrstvy, jej odlupovanie a ohrozenie výkonu spotrebiča. Potraviny sa začnú pripáliť a pôvodne nenáročná údržba sa zmení na otravný a zdĺhavý postup.

Telo zariadenia je zvyčajne vyrobené z plastu a/alebo nehrdzavejúcej ocele. Veľmi lacné modely sú zvyčajne celoplastové, často v základnej bielej farbe. Tieto sendvičovače sú vhodné na menej náročné, príležitostné použitie. Pri nižších alebo zodpovedajúcich požiadavkách s nimi môžete byť celkom spokojní. Modely kombinujúce povrch z nehrdzavejúcej ocele s plastovými časťami (najmä rukoväťou a bočnými stranami) sú veľmi obľúbené. Vďaka nerezovej oceli vyzerajú tieto spotrebiče elegantnejšie (zvyčajne ide o kombináciu čierneho plastu a prírodnej striebornej nerezovej ocele). Sú tiež robustnejšie a odolnejšie. Kovové časti sa však môžu zahriať na veľmi vysoké teploty, preto buďte opatrní.

Dizajn sendvičovača

Ak ho nechcete používať raz ročne a inak ho držať v skrini, pravdepodobne budete chcieť riešiť aj jeho dizajn. Lacnejšie výrobky majú plastový povrch v rôznych farbách, pričom najelegantnejšie sú čierna alebo červená. Veľmi obľúbenou farbou týchto zariadení je biela – ale majte na pamäti, že ak ich necháte na pulte, biely odtieň môže časom zožltnúť. Dizajnérskejšie kúsky majú povrchovú úpravu z nehrdzavejúcej ocele a hodia sa do každej modernej kuchyne. Dajte si len pozor, že na nerezovej oceli sa ľahšie zachytávajú odtlačky prstov, a ak ju nebudete pravidelne čistiť, čoskoro bude pôsobiť zašlým dojmom.

Sendvičovače sa tvarom veľmi nelíšia. Sú to vždy dve krídla s opekacími platňami spojené dohromady. Môžete si však vybrať medzi elegantnými štvorcovými kusmi alebo sendvičovačmi so zaoblenými tvarmi. Ak máte radi dizajn z minulých rokov, určite si zamilujete retro sendvičovače, ktoré akoby vystúpili z pultu americkej špajze na slávnej Route 66. Na trhu však len ťažko nájdete krásne kovové sendvičovače s farebnými retro dizajnovými prvkami, ktoré pripravujú plnené sendviče. V skutočnosti sa pod trochu zavádzajúcim názvom retro sendvičovače často skrývajú hriankovače, ktoré tiež dokážu pripraviť chrumkavý chlieb, ale určite bez náplne.

Sendvičovač a jeho možné funkcie

Možno umývať v umývačke riadu

Hoci možnosť umývania v umývačke riadu nie je nevyhnutnou výhodou, môže nám ušetriť dlhé minúty strávené čistením ťažko prístupných záhybov a často je šetrnejšia k varnej doske.

Ochrana proti prehriatiu

Túto funkciu nemusíte sledovať ani ovládať. Na prvý pohľad to nie je vidieť, ale o to je to dôležitejšie. V okamihu, keď hriankovač dosiahne veľmi vysokú teplotu a hrianky sa začnú pripáliť alebo hrozí nebezpečenstvo požiaru, poistka spôsobí, že sa zariadenie automaticky vypne.

Tlačidlo spúšte

Lacnejšie zariadenia túto kontrolu nemajú, zapínajú sa automaticky po pripojení do elektrickej siete. Drahšie zariadenia s touto funkciou môžu byť neustále pripojené k sieti (užitočné, ak chcete mať svoje zariadenie neustále zapnuté) a zapnú sa len vtedy, keď stlačíte tlačidlo.

Svetelná signalizácia

Všetky prístroje sú vybavené svetelnou signalizáciou, ktorá vás informuje, že prístroj je pripravený na použitie. Sú tu dve kontrolky, pričom červená kontrolka signalizuje ohrev. V okamihu, keď sa rozsvieti zelená kontrolka, môžete vložiť toast.

Regulácia teploty

Táto možnosť je v sendvičovačoch skôr zriedkavá a týka sa najmä multifunkčných a drahých modelov. Umožňuje manuálne nastavenie vykurovacieho výkonu podľa potreby.

Bezpečnostné uzatváranie

Jednoduché mechanické zatváranie umožňuje bezpečnú a efektívnu prípravu potravín. Dvierka sa počas používania samé neotvárajú a ich horná časť dokonale stlačí vložené prísady.

Protišmykové nožičky

Špeciálna povrchová úprava nôh. Tie zvyšujú stabilitu sendvičovača na danom povrchu, najčastejšie na kuchynskej linke. Dosiahnete stav, keď sa sendvičovač pri otváraní a zatváraní nebude nijako posúvať.

Časovač

Na trhu dnes dokonca nájdete sendvičovače s časovačom, ktorý vám umožní nastaviť čas opekania úplne podľa vašich predstáv. Po uplynutí času vás zvukový signál upozorní, že je pochúťka pripravená. Väčšina sendvičovačov však túto funkciu nemá.

Vymeniteľné dosky

Niektoré sendvičovače ponúkajú viacero výhrevných plôch, ktoré môžete meniť v závislosti od pripravovaného pokrmu. To je užitočné aj z hľadiska prania, ktoré je po odstránení oveľa pohodlnejšie.

Ceny: Koľko by mal stáť nový sendvičovač?

V tejto kapitole sa bližšie pozrieme na ceny sendvičovačov. Ceny rozdelíme do 3 cenových kategórií a ukážeme vám, čo môžete očakávať.

Cena sendvičovača do 20 € s DPH

V najnižšej cenovej kategórii nájdete základné modely sendvičovačov, ktoré majú zvyčajne dve miesta a postačia skôr nenáročným používateľom, ktorí vytiahnu sendvičovač raz za čas. Obvyklým materiálom je plast. Ich výkon sa pohybuje od 700 do 750 W. Sú bez odnímateľných platní. Najbežnejší tvar plechu na pečenie je trojuholník. Nie sú vybavené ďalšími funkciami.

Cena sendvičovača od 20 € do 40 € s DPH

Tu už nájdete multifunkčné a výkonnejšie zariadenia. Plechy na pečenie je možné meniť a sú už vybavené niektorými funkciami. V tejto cenovej kategórii už môžete získať aj zariadenia na viac ako dva toasty.

Cena sendvičovača nad 40 € s DPH

Tu nájdete najlepšie hriankovače. Majú výkon viac ako 1 000 W. Konštrukcia je z nehrdzavejúcej ocele. Spotrebiče sú multifunkčné s vymeniteľnými platňami a ďalšími funkciami. Na týchto hriankovačoch môžete robiť prakticky čokoľvek a vo väčšine prípadov dokážu plne nahradiť funkcie grilu.

Sendvičovače: Recenzie a popisy 5 najlepších produktov

Sendvičovač ECG S 179

Sendvičovač ECG S 179 na prípravu 2 štvorcových sendvičov. Povrch plechov na pečenie je nepriľnavý a rukoväť je tepelne izolovaná. Dve kontrolky signalizujú pripojenie k sieťovej zásuvke a pripravenosť na pečenie. Sendvičovač je vyhotovený v kombinácii čiernej a nehrdzavejúcej ocele.

Sendvičovač Philips HD 2392

Jednoduché prípravu chutných sendvičov Vďaka jednoduchému systému uzamykania a vertikálnemu skladovaniu S týmto výkonným sendvičovačom s vysokou teplotou, ktorý je vybavený platňami na krájanie a uzatváranie ingrediencií vo vnútri sendviča, si môžete kedykoľvek vychutnať dokonale pripravené sendviče. Vďaka jednoduchému uzamykaciemu systému a vertikálnym, kompaktným možnostiam skladovania sa nielen ľahko používa, ale aj skladuje.

Sendvičovač Tefal SW 854 D 16

Všestranný pomocník 4 v 1 plní funkciu sendvičovača, vaflovača, grilu a pomocníka pri príprave jednohubiek. Štyri základné varné dosky sú uložené v samostatnom balení s brožúrou s receptami na ochranu varných dosiek. Umožňujú jednoduchú prípravu vaflí, toastov, chutney, panini alebo čohokoľvek z grilu. K dispozícii je však aj osem ďalších varných platní, ktoré možno dokúpiť a rozšíriť tak funkcie spotrebiča. Na spotrebiči sú dve kontrolky, ktoré indikujú stav varenia. Varné dosky sú vyrobené z nepriľnavého materiálu, horný kryt je z nehrdzavejúcej ocele a rukoväť je pri práci vždy chladná. Uľahčite si prácu a uskladnenie viacerých spotrebičov – teraz vám stačí len jeden!

Sendvičovač Eta Sorento 3151

Praktický elektrický sendvičovač je bohato vybavený štyrmi vymeniteľnými platňami. To umožňuje výrobu trojuholníkových sendvičov, sendvičov v tvare škrupiny a vaflí. Zároveň má prídavnú vymeniteľnú dosku, ktorá poskytuje priestor na pohodlné grilovanie, napríklad pri príprave panini, opekaní alebo dokonca grilovaní mäsa. Keď je pripravený na činnosť, rozsvieti sa zelená kontrolka teploty. Nepriľnavý povrch zabraňuje popáleniu a protišmykové nožičky zabraňujú nechcenému pohybu počas prevádzky. Ak máte malú kuchyňu, uvítate praktický vertikálny úložný priestor.

Sendvičovač Domo DO 9064

Máte chuť na chrumkavé sendviče s bohatou náplňou? A vychutnávate si ich spoločne s celou rodinou? Potom oceníte sendvičovač Domo DO9064C XXL, ktorý vám umožní pripraviť až 4 kusy tejto pochúťky naraz. Jednotlivé plochy na pečenie sú mimoriadne veľké (13 × 15 cm), a preto sú vhodné aj na väčšie plátky chleba, napríklad z domácej pekárne. V porovnaní s bežným sendvičovačom získate o 50 % väčšiu plochu a môžete si vychutnať aj vzor škrupiny.

5 najlepších značiek sendvičovačov

Na tomto trhu je zastúpená väčšina známych značiek. Je dobré ich zvážiť, pretože s nimi môžete mať pozitívne alebo negatívne skúsenosti, rovnako ako sa vám môže páčiť ich dizajn alebo použité materiály a technológie. Niekedy značky ponúkajú aj niečo navyše, napríklad bohaté príslušenstvo, kompatibilitu s inými prvkami v kuchyni alebo predĺženú záruku. Aké sú najznámejšie značky?

Sendvičovače Tefal

História tejto spoločnosti sa začala písať v roku 1954. Ide teda o značku s celkom dobrou tradíciou. Jej konkurenčnou výhodou začali byť výrobky s nepriľnavým povrchom. Dnes ponúka širokú škálu rôznych spotrebičov do kuchyne vrátane menších spotrebičov v podobe kávovarov. A keďže nepriľnavý povrch je pre tento tovar dôležitý, nie je zlé staviť na priekopníka tejto metódy.

Sendvičovače Eta

Len málo ľudí by nepočulo názov tejto značky. Aj preto, že má zastúpenie v mnohých segmentoch, ako aj históriu, ktorá sa začala písať v roku 1943. Mnohí ľudia ho uprednostňujú zo zrejmého dôvodu. Je to domáca značka, a preto podporuje našu výrobu. Samozrejme, často dochádza k inováciám, ktoré súvisia s najdôležitejšou vecou, ktorou je kvalita výrobkov.

Sendvičovače Sencor

Značka, ktorá patrí skôr medzi nováčikov na našom trhu. V domovskom Japonsku sa však stala známou v roku 1969, keď bola založená. Dôvodom, prečo ešte nie je taká známa a často je odsúvaná na okraj, je to, že jej primárnymi produktmi boli výrobky zo segmentu elektroniky. Až neskôr začala značka vyrábať kuchynské spotrebiče.

Ostatné značky sendvičovačov

Okrem vyššie uvedených značiek nájdete na trhu aj niekoľko ďalších. Je tu napríklad sendvičovač DeLonghi a netreba zabúdať ani na značku ECG, ako aj napríklad na značku Klarstein alebo dokonca na značku Esperanza. Je možné si kúpiť aj sendvičovač Philips a mnoho ďalších.

Na čo si dať pozor pri kúpe sendvičovača?

Možno sa pýtate, prečo by ste mali byť opatrní pri kúpe takého jednoduchého zariadenia, ako je sendvičovač. Stačí si vybrať podľa svojich požiadaviek a finančných možností. Alebo áno?

Krátky kábel

Dokonca aj sendvičovače môžu mať svoje „chyby“, ktoré niektorým ľuďom vadia a iným nerobia problém. Medzi takéto komplikácie patrí najčastejšie krátky prívodný kábel. Sendvičovače majú zvyčajne kratší, hrubší a menej pružný kábel. Ak máte horší prístup k elektrickej energii, môžete s tým mať problémy. Pri nákupe si preto pozorne prečítajte všetky špecifikácie vrátane dĺžky napájacieho kábla. Dbajte tiež na to, aby hriankovač počas používania nestál na kábli, neťahal zaň, alebo sa dokonca nedostal na horúci sporák.

Zlé tesnenia

Niektoré sendvičovače nemusia správne priliehať a tesnenie alebo nemajú možnosť západky, ktorá drží obe polovice zariadenia pevne pohromade. Pri pečení cez ňu uniká teplo alebo dokonca para, čo môže spôsobiť poranenie. Zvyčajne to zistíte až pri používaní, preto je dobré si pred kúpou prečítať recenzie sendvičovačov, aby ste sa vyhli zlému nákupu.

Príliš horúce

Väčšina sendvičovačov je vyrobená tak, aby čo najviac izolovala teplo. Preto by rukoväť a telo sendvičovača nemali byť horúce alebo aspoň nie tak horúce, aby mohlo dôjsť k poraneniu. Nie vždy to však platí. Preto aj v tomto prípade odporúčame prečítať si recenzie, najmä ak máte malé deti, ktoré sa môžu spotrebiča dotýkať alebo ho dokonca chcú samy ovládať.

Nastaviteľná teplota

Väčšina sendvičovačov (všetky) má jednotnú teplotu. Nemajú termostat, takže nie je možné regulovať teplotu pečenia/pečenia/grilovania. Ak máte jednoduchý sendvičovač len s jedným typom dosky alebo sa nechystáte pripravovať nič iné ako toasty, neuvidíte problém. Pri multifunkčných zariadeniach a sendvičovačoch 2v1, 3v1, 4v1 a ďalších však už môže byť problémom teplota. Zatiaľ čo na pečenie vaflí, palaciniek alebo rôznych muffinov by mohla byť nižšia, pri grilovaní mäsa by používatelia uvítali vyššiu teplotu. Ak však regulácia nie je možná, prevádzka môže byť náročnejšia. Varenie mäsa trvá dlho a vafle sa musia neustále kontrolovať, aby sa nepripálili.

Pomalé/rýchle zahrievanie

Teplota súvisí aj s rýchlosťou ohrevu sendvičovača. Niektoré, dokonca aj drahšie zariadenia, sa zahrievajú príliš dlho. Hladní kuchári netrpezlivo čakajú na prípravu svojej pochúťky. To môže byť samozrejme úplne individuálna komplikácia. Pre niektorých môže byť rýchlosť zahrievania ideálna, pre iných príliš pomalá. Opäť však záleží aj na tom, čo pečiete alebo opekáte/grilujete. Preto je opäť najlepšie si vopred prečítať recenzie sendvičovačov, ktoré vás zaujmú.

Teraz už viete, ako si vybrať najlepší sendvičovač do kuchyne a na čo si dať pri kúpe pozor. Pozrime sa teda, ktoré sendvičovače patria medzi najoceňovanejšie a najlepšie hodnotené.

Čistenie a údržba sendvičovača

Čistenie je neodmysliteľnou súčasťou varenia. Sendvičovače si samozrejme zaslúžia aj čistenie a údržbu, ktorá nie je náročná. Jedným z najhorších miest sú taniere, na ktorých sa pripravujú toasty. V ideálnom prípade by ste ich povrch mali umyť hneď po jedle. Len tak sa zabráni vysychaniu zvyškov potravín a kúskov použitých prísad. Po vychladnutí taniera siahnite po vlhkej handričke alebo papierovej utierke, aby ste povrch ľahko očistili. Povrch sendvičovača je lepšie umývať teplou vodou, ale bez chemikálií, ktoré oslabujú povrch a stenčujú ochrannú vrstvu. Snažte sa vyhýbať aj kovovým nástrojom a radšej si vyberte drevené.

Čistenie sendvičovačov je jednoduché a rýchle. Najpohodlnejší spôsob umývania je pomocou odnímateľných tanierov, ktoré možno vložiť do umývačky riadu. Aj v tomto prípade si však dajte pozor na neopatrné zaobchádzanie a kontakt s kovovými prvkami umývačky. Pred čistením spotrebič odpojte od elektrickej siete.

Sendvičovače: Niekoľko slov o sendvičovačoch na záver

Prečítali ste si článok o výbere sendvičovača. Dúfame, že vám náš tím zo Rebríčkátor.sk s touto úlohou pomohol a vy si vyberiete kvalitný sendvičovač, ktorý bude fungovať dlhé roky bez jediného problému a pripravíte v ňom veľa chutných sendvičov nielen na večeru, ale aj pri mnohých iných príležitostiach.

Pozrite si tabuľku na začiatku článku a kliknite na porovnanie cien. To vás presmeruje na porovnávací portál Heureka, kde si môžete prečítať recenzie zákazníkov, hodnotenia používateľov, odborné recenzie a porovnať ceny sendvičovačov v rôznych obchodoch.