Menu Zavrieť

Okuliare pre virtuálnu realitu

VR okuliare

Virtuálna realita (skrátene VR) je technológia vytvárajúca vizuálnu, sluchovú či hmatovú ilúziu skutočného alebo fiktívneho sveta, ktorá je prezentovaná v reálne vyzerajúcom trojrozmernom obraze.

Prostredníctvom virtuálnej reality sa prenesiete aj na najvzdialenejšie miesta, prežijete extrémne zážitky, fantastické dobrodružstvá a zahráte si hry vo fiktívnom počítačovom svete.

V zábavnej sfére sa virtuálna realita najčastejšie využíva v hernom, filmovom a pornografickom priemysle.

Virtuálna realita však nemusí slúžiť iba na zábavu. Možno ju využiť napríklad aj v lekárstve, pri vzdelávaní, športe, armádnom výcviku alebo v inžinierstve.

VR okuliare: Rebríček TOP 10 najlepších okuliarov pre virtuálnu realitu podľa recenzií zákazníkov

Tu nájdete náš výber najlepších VR okuliarov. Tie sme vybrali analýzou užívateľských recenzií na portáli Heureka a najväčších slovenských e-shopoch, ktoré VR okuliare predávajú a majú ich skladom. Vďaka tomu sme pre vás vybrali TOP 10 VR okuliarov. Tieto produkty sme následne zoradili do tejto tabuľky, ktorú si môžete zoradiť podľa vami preferovaných parametrov. Ak vás napríklad zaujíma čo najnižšia cena, je možné si najlepšie VR okuliare zoradiť podľa najnižšej ceny.

NázovVzhľadKompatibilitaZorný uhol v °Orientačná cena (s DPH)Dostupnosť
Oculus Quest 2 128 GBVR okuliare Oculus Quest 2 128 GBFunguje samostatne, s PC92449,99Zobraziť v obchodoch
Oculus Quest 2 256 GBVR okuliare Oculus Quest 2 256 GBFunguje samostatne, s PC92572,39Zobraziť v obchodoch
VR Box SHINECON 2020VR okuliare VR Box SHINECON 2020Smartphone11047,99Zobraziť v obchodoch
Sony PlayStation VRVR okuliare Sony PlayStation VRPlaystation100214,99Zobraziť v obchodoch
Carl Zeiss VR One PlusVR okuliare Carl Zeiss VR One PlusSmartphone10047Zobraziť v obchodoch
HP Reverb VR3000 G2 HeadsetVR okuliare HP Reverb VR3000 G2 HeadsetS PC114659,9Zobraziť v obchodoch
Oculus Quest 2 64 GBVR okuliare Oculus Quest 2 64 GBFunguje samostatne, s PC92415Zobraziť v obchodoch
Oculus Quest 128GBVR okuliare Oculus Quest 128GBFunguje samostatne, s PC526,3Zobraziť v obchodoch
Valve IndexVR okuliare Valve IndexS PC1301400Zobraziť v obchodoch
HTC Vive Pro 2VR okuliare HTC Vive Pro 2S PC801,9Zobraziť v obchodoch
Po vašom kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ vás presmerujeme na porovnávací web Heureka. Na Heureke si môžete porovnať ceny rôznych obchodov a prečítať si hodnotenie konkrétnych VR okuliarov od zákazníkov, ktorí s týmto produktom už majú viac skúseností.

Ako virtuálna realita funguje?

Virtuálna realita je umelo vytvorené prostredie pomocou počítačovej grafiky. Ide o ilúziu reálneho sveta, ktorý intenzívne pôsobí na vaše zmysly a navodzuje vo vás pocit, že ste jeho súčasťou.

Virtuálna realita je založená na princípe stereoskopickej projekcie. Mierne posunutý obraz je premietaný pre každé oko zvlášť a tým vzniká dojem priestorovej hĺbky.

Ako vybrať VR okuliare?

Pred výberom vhodného zariadenia práve pre vás, si položte niekoľko otázok.

  • Typ – chcete okuliare alebo headset? Okuliare na jednoduchšie zobrazovanie virtuálnej reality alebo prepracovanejší headset?
  • Prepojenie – chcete virtuálnu realitu prepojiť s mobilným telefónom, hernou konzolou, s počítačom alebo uprednostníte bezdrôtový model so zabudovaným počítačom v headsete?
  • Aplikácia – existuje mnoho rôznych funkcií, ktoré rozširujú možnosti použitia a prehlbujú zážitok z pohybu vo virtuálnom svete. Zistite si, aké možnosti poskytuje vami preferovaný model a či umožňuje použitie hier a aplikácií, ktoré chcete využívať.
  • Displej – vyberať si môžete medzi displejmi rôznych technológií, s rôznym rozlíšením a frekvenciou.
  • Cena – ak sa chcete do virtuálnej reality ponoriť čo najhlbšie, počítajte s väčšou investíciou. Menej nároční či občasní užívatelia si môžu zaobstarať základný model VR okuliarov už za niekoľko desiatok eur.

Ako sa do virtuálnej reality dostanete?

Do virtuálneho 3D sveta sa prenesiete pomocou špeciálnych okuliarov, headsetov alebo standalone.

Okuliare pre virtuálnu realitu – VR okuliare

Okuliare na virtuálnu realitu disponujú rôznymi interaktívnymi funkciami. Môžu mať napríklad video, audio alebo sledovanie pohybu. Nie sú však vybavené displejom a je potrebné do ich držiaka umiestniť mobilný telefón, prostredníctvom ktorého sa virtuálna realita vytvára.

Okuliare do každého oka zobrazujú scénu z iného uhla, čím je v mozgu vyvolaná predstava trojrozmerného obrazu. Pretože zobrazovaná scéna nemá zdanlivý okraj, môžete vďaka senzorom pohybu ľubovoľne hýbať hlavou a vždy uvidíte ďalšiu časť virtuálneho sveta. Tomuto princípu, ktorý vytvára hĺbkovú ilúziu, sa hovorí stereoskopia.

Pokročilejšie modely so systémom sledovania hlavy sú pripojené k počítaču, ktorý vysiela signály upravujúce obraz umiestnený do reálneho priestoru.

Okuliare pre virtuálnu realitu sú kompatibilné s rôznymi zariadeniami. Sú cenovo dostupné a ľahké, ale nedokážu vám sprostredkovať natoľko intenzívny zážitok a realistickú simuláciu trojrozmerného priestoru, ako headsety.

Headsety

Headsety sa od virtuálnych okuliarov odlišujú predovšetkým dvoma samostatnými displejmi umiestnenými pred každým okom. Sú vybavené slúchadlami a obsahujú veľké množstvo snímačov, ktoré sa premietajú do virtuálnej reality. Napríklad snímač zrýchlenia, magnetometer, 360 ° snímač pozície, gyroskop či laserové senzory. Slúchadlá vás vtiahnu do prebiehajúceho deja a odtieni okolité rušivé zvuky.

Headsety sú oproti VR okuliarom drahšie, avšak sprostredkujú vám hlbší zážitok.

Špeciálny typ headsetov podporuje rozšírenú ( augmentovanú ) realitu, ktorá je naviazaná na skutočný svet vo vašom okolí. Vidíte teda veci, ktoré vás obklopujú a sú doplnené o virtuálne prvky.

Standalone

Standalone je zariadenie s vlastným hardvérom, softvérom, batériou, pamäťou, displejom, slúchadlami, procesormi, senzormi, ovládacími prvkami a ďalšími funkciami. Do virtuálnej reality sa teda nedostávate prostredníctvom mobilného telefónu, počítača alebo tabletu, ale priamo zo standalone. Cena je vyššia ako pri headsetoch. Najznámejšími predstaviteľmi sú v tejto kategórii Oculus Quest a Oculus Quest 2.

Okuliare vs headset

Okuliare

  • Kompatibilný väčšinou iba s mobilným telefónom
  • Obvykle nemajú vlastný displej – využívajú obrazovku iného zariadenia
  • Lacnejšie
  • Jednoduchšie
  • Nevyužívajú vlastný hardvér

Kartónové VR okuliare

Najlacnejším variantom pre vstup do 3D sveta sú okuliare Google Cardboard. Sú tvorené špeciálnymi šošovkami, kartónom a suchým zipsom. Tieto okuliare si môžete kúpiť alebo aj sami vyrobiť.

Plastové VR okuliare

Plastové okuliare pre virtuálnu realitu si zaobstaráte už za niekoľko sto korún. Oproti najlacnejším okuliarom z kartónu majú kvalitnejšiu konštrukciu, šošovky a poskytujú pri používaní vyšší komfort. Ich výhodou je aj možnosť dioptrického zaostrenia pre ostrejší pohľad, odnímateľné slúchadlá a ovládanie Bluetooth ovládačom.

Headset

  • Drahšie
  • Prepracovanejšie
  • Pred každým okom jeden displej
  • Väčšie množstvo snímačov
  • Súčasťou sú slúchadlá
  • Vyššie nároky na hardvér

Pokročilé headsety sú tvorené helmou pripojenou k počítaču a senzormi detekujúcimi pohyb a polohu osoby, ktorá headset používa. Tieto senzory dokážu vyvolať aj interakciu.

Oculus Rift

Headset Oculus Rift je tvorený dvoma samostatnými OLED displejmi a vstavanými slúchadlami. V balení sú ďalej senzory a dva bezdrôtové ovládače pre ľavú a pravú ruku. Tieto ovládače sú kompatibilné aj so systémom Oculus Quest. Senzory dokážu snímať pohyb hlavy vo všetkých smeroch.

Aplikácie a hry pre Oculus Rift nájdete v obchode Oculus Store a na platforme Steam.

Oculus Go

K Oculus Go nepotrebujete smartfón ani počítač. Stačí sa pripojiť na Wi-Fi a môžete headset začať používať. Súčasťou okuliarov je integrovaný počítač s LCD displejom a zabudované reproduktory. Headset obsahuje aj intuitívne bezdrôtový ovládač okuliarov do ruky. Snímač hlavy sníma iba jej krúživé pohyby. Veľkým kladom tohto headsetu je, že je vhodný aj pre osoby s chybami zraku a dioptrickými okuliarmi.

Po zapnutí headsetu sa dostanete do Oculus home, v ktorom môžete prechádzať viac ako tisíc aplikácií z obchodu Oculus Store.

Oculus Quest

Oculus Quest je tvorený bezdrôtovým dizajnom s ovládačmi a kompletným snímaním polohy používateľa. Oproti Oculus Go je však prepracovanejšia a dokáže snímať pohyby hlavy vo všetkých smeroch. Pri nastavovaní headsetu si systém dokáže zmapovať až päť miestností. Nie je teda potrebné si headset v rovnakej miestnosti zakaždým nastavovať znova. Kamery strážia vaše okolie a akonáhle sa priblížite k hranici vymedzenej oblasti, aplikácia či hra sa vypne a okuliare prepnú na priestorový obraz. Najnovšia verzia Oculusu sa nazýva Oculus Quest 2. Niekedy sa tiež môžete stretnúť s názvom Meta Quest. Tieto okuliare vyrába spoločnosť Meta (Facebook). Nevýhodou tohto produktu je, že si musíte vytvoriť Facebookový účet.

Tieto okuliare môžete pripojiť k PC a pokiaľ máte dostatočne výkonný počítač, potom je možné hrať hry napríklad cez Steam VR.

Hardvér pre virtuálnu realitu

Na tvorbu a spracovanie virtuálnej reality je potrebný dostatočne výkonný hardvér. Podľa druhu hardvéru si následne môžete vybrať vhodné VR okuliare alebo headset.

Okuliare či headset je možné prepojiť s tromi druhmi hardvéru:

  • Mobilný telefón
  • Počítač
  • Herná konzola

Mobilný telefón

Ak chcete prepojiť virtuálnu realitu s mobilným telefónom, mal by byť dostatočne výkonný, s viacerými jadrovými procesormi, FullHD displejom a potrebnými senzormi (napríklad akcelerometer a gyroskop). K telefónu potrebujete okuliare na virtuálnu realitu, do ktorých sa smartphone zasunie. Potom už stačí iba zakúpiť si vhodné aplikácie pre virtuálnu realitu s označením VR alebo Virtual Reality.

Počítač

Pri prepojení virtuálnej reality so stolným počítačom alebo notebookom, je dôležitý výkon grafickej karty (min. NVIDIA GTX), sila procesora (min. Intel Core i5), operačná pamäť minimálne 8 GB a konektivita s potrebnými komponentmi.

Herná konzola

Pri herných konzolách (napríklad PlayStation) sa zamerajte na ich kompatibilitu s headsetom.

Displej

Mobilný telefón

Pri využití mobilného telefónu a okuliarov pre virtuálnu realitu budú parametre displeja zodpovedať technickým parametrom telefónu.

Headset

Pri headsete je dôležitá technológia výroby displeja (OLED alebo AMOLED), rozlíšenie (niekedy býva uvádzaný súčet pre každé oko zvlášť) 1 920 x 1 080 až 2 560 x 1 440 pixelov, frekvencia displeja minimálne 60 Hz, veľkosť zorného uhla, od odvíja rozmer virtuálnej reality (minimálne okolo 96 °).

Senzory (snímače)

Mobilný telefón

U okuliarov na virtuálnu realitu využívate senzory, ktorými disponuje váš mobilný telefón.

Headset

Headsety môžu byť vybavené rôznymi druhmi externých a interných senzorov.

  • G-senzor (Akcelerometer) – meria zrýchlenie a mierne náklony v dvoch osiach a dokáže tak merať naklonenie telefónu.
  • Gyroskopický senzor – nemeria zrýchlenie, ale iba náklony. Rozpozná, v akej polohe sa zariadenie nachádza. Pri spolupráci s G-senzorom dokáže efektívnejšie zamerať polohu.
  • Magnetometer – meria magnetické pole. Využíva sa ako kompas.
  • Snímače pozície – jeden alebo niekoľko snímačov rozpozná pozíciu vašej hlavy. Môžu snímať polohu až v 360 °.
  • Laserové senzory – zlepšujú prácu snímačov pozície. Vie určiť vašu pozíciu s vyššou presnosťou ako tieto snímače.
  • Pre Eye – interné senzory okuliarov snímajú pohyb očí a upravia podľa toho obraz. Nie je teda potrebné na všetko používať ovládače. Nemusíte otáčať hlavou a pozerať sa pred seba – renderovanie sa zameria vždy na miesto, kam sa pozriete.
  • Face ID – senzor rozozná každý záhyb tváre a vaše emócie vyjadrené mimikou.
  • Proximity senzor – senzor pre priblíženie, vďaka ktorému okuliare spoznajú, či ich máte nasadené a podľa toho vypínajú alebo spúšťajú obrazovku.
  • Špeciálne senzory na pohyb rúk – štvorica infračervených 3D senzorov zachytí každý drobný pohyb vašich rúk aj prstov.

Aplikácie pre virtuálnu realitu

  • Zážitkové aplikácie – často sa jedná o extrémne alebo adrenalínové aplikácie. Napríklad horor, horská dráha alebo výlet do doby dinosaurov.
  • 360° fotografie a videá – headsety aj okuliare poskytujú možnosť prezerania 360° fotografií, filmov a videí, ktoré sú vytvorené špeciálnymi fotoaparátmi a kamerami. Fotografie či film pokrýva celé okolie – keď otáčate hlavou, fotografie alebo film sa posúva do všetkých uhlov.
  • Teleprezencia – vo virtuálnej realite môžete ovládať aj rôzne prístroje, čo sa využíva napríklad vo vojenstve, v kozmonautike alebo v priemysle. Na prístroji je upevnená kamera, prostredníctvom ktorej sa rozhliadate po okolí v 360 ° horizonte.
  • 3D prehliadače – umožňujú prezeranie 3D modelov. Môžete si vytvoriť napríklad návrh domu, vybaviť ho nábytkom alebo skonštruovať stroj.
  • Simulátory – simulátory zintenzívňujú zážitky z virtuálnej reality. Môžete napríklad riadiť automobil, unikať z horiaceho domu alebo sa zúčastniť na vojenskej operácii.
  • Hry – pomocou headsetu a ovládačov budete pri hraní hier mať pocit, že ste ich súčasťou.
  • Operačné programy – ovládanie operačných systémov v počítači.

Aplikácia a 360° VR videá pre vzdelávanie a rozvoj zručností

Virtuálna realita je veľmi dobrou pomôckou aj pri učení a vzdelávaní.

Poznávanie sveta

Vo virtuálnej realite môžete „cestovať“ a prostredníctvom rôznych aplikácií si prezerať vzdialené miesta a fotografie z celého sveta.

Veľké množstvo aplikácií pre virtuálnych cestovateľov pre Android ponúka obchod Google Play alebo App Store pre operačný systém iOS.

Vhodná je napríklad aplikácia Google Street View. Stačí si zadať miesto, ktoré chcete vidieť av hornej časti obrazovky kliknúť na ikonu Google Cardboard.

Je možné odporučiť aj aplikáciu Google Expeditions, ktorá nie je obmedzená iba na cestovanie.

Obsiahlu databázu virtuálnych 360 ° videí ponúka aj kanál YouTube. Tieto videá natočili bežní ľudia, športovci aj filmárski profesionáli. Stačí si nájsť 360 ° video z oblasti, ktorá vás zaujíma a zapnúť VR režim.

Databázu 360° videí z populárnych relácií nájdete aj na webovej stránke satelitného a televízneho kanálu Discovery Channel.

Zemepis, dejepis a prírodopis

Pri výučbe dejepisu sa žiaci vo virtuálnom svete môžu preniesť do konkrétneho historického obdobia a vidieť tematické predmety aj historické udalosti. Vďaka tomuto zážitku si oveľa lepšie informácie o danej dobe zapamätajú.

Vďaka týmto aplikáciám žiaci môžu prevziať kontrolu nad riadiacim modulom Apolla 11, preskúmať vrak Titanicu alebo si napríklad pozrieť podmorský svet.

Virtuálne prehliadky, počas ktorých sa pozriete do múzeí, na pamiatky alebo zaujímavé miesta, vám umožní napríklad aplikácia Sites in VR.

Ľudské telo vo virtuálnej realite

Ľudskú anatómiu sa žiaci môžu učiť s pomocou aplikácie Human Anatomy VR od firmy Virtual Medicine. Na 3D modeli ľudského tela si môžu pozrieť každý sval, orgán aj celú kostru. Jednotlivé časti môžu vo virtuálnej realite rozobrať a opäť poskladať.

Stavebníctvo a mechatronika

Virtuálna realita pomáha zlepšovať uvažovanie v 3D priestore. Môže dokonca obsahovať aj jednotlivé prvky, aby žiak mohol skúmať ich funkciu a použitie.

Výučba cudzieho jazyka

Pri výučbe cudzích jazykov s pomocou virtuálnej reality študenti ľahšie prekonávajú ostych. Vo virtuálnej realite reagujú na vopred pripravené scenáre. Ich odpovede sú potom vyhodnotené umelou inteligenciou. Žiak tak okamžite dostáva spätnú väzbu.

Rečníctvo bez trémy

Virtuálna realita môže skvele pomôcť aj pri výučbe slovenského jazyka. Napríklad v aplikácii Virtual Speech sú simulované rôzne prostredia, v ktorých pred virtuálnym publikom môžete trénovať príhovory, svoje rečnícke schopnosti a učiť sa hovoriť bez trémy.

Maľovanie

Kreatívni ľudia si určite obľúbia aplikáciu Tilt Brush, ktorá vám umožní maľovať v 3D priestore. Pomocou trojrozmerných ťahov štetcom namaľujete portrét, krajinu alebo abstraktné dielo.

Bojové umenie

Ak sa chcete naučiť základy bojového umenia Tai Chi, v exotickom prostredí vám ho priblíži simulátor Guided Tai Chi.

VR okuliare a príslušenstvo

Príslušenstvo k VR okuliarom alebo headsetu rozšíri možnosti a zvýši užívateľský komfort pri používaní virtuálnej reality.

  • Inside-out sledovanie – vďaka tomuto doplnku môžete prostredníctvom prídavnej kamery sledovať skutočný priestor vo vašom okolí.
  • 6 stupňov slobody – umožňuje pohyb v 6 smeroch – dopredu, dozadu, hore, dole, doľava a doprava.
  • Slúchadlá – integrované alebo samostatné s uzavretou konštrukciou (pre lepšiu izoláciu okolitých zvukov).
  • Reproduktory – zvýšia zážitok z hry. Sú však vhodné skôr do dobre zvukovo izolovaných priestorov alebo bytov bez susedov, ktoré by zvuk z výkonných reproduktorov mohol obťažovať.
  • Ovládače – ovládacie prvky na ovládanie herného menu aj hry. Tieto drôtové alebo bezdrôtové ovládače držíte v rukách. Podľa aplikácie/hry, ku ktorej ich používate, môžu mať tvar volantu, zbrane alebo napríklad tenisové rakety. Drahšou verziou ovládačov sú špeciálne rukavice so senzormi.
  • Rukavice – špeciálnymi rukavicami vo virtuálnej realite získate vlastné ruky.
  • Kamery – kamery pre virtuálnu realitu sú vhodné na natáčanie 360 ° videí, trekovanie okolia atď.
  • Popruhy – k niektorým modelom okuliarov alebo headsetov je potrebné dokúpiť špeciálne popruhy na upevnenie na hlavu, pokiaľ nie sú už súčasťou balenia.
  • Špeciálne headsety – rozširujú možnosti virtuálnej reality. Môžete v nich využiť napríklad svoj čuch.

Veľkosť hernej plochy

Vo virtuálnej realite sa často tiež pohybujete. Preto by aj veľkosť hernej plochy mala zodpovedať rozsahu vášho pohybu. Podľa druhu aplikácií alebo hier by mala byť herná plocha veľká od cca 2×1,5 do 5×5 metrov.

VR okuliare: Hmotnosť

Okuliare aj headsety nie sú príliš ťažké. Pokiaľ ich však máte nasadené dlhšiu dobu, môžu vás nepríjemne zaťažovať a tlačiť. Preto sa pri ich výbere zamerajte aj na hmotnosť, ktorá sa pohybuje od cca 300 do 700 gramov. Headsety sú zložitejšie zariadenia a sú teda ťažšie ako okuliare. U okuliarov si k ich hmotnosti pričítajte ešte hmotnosť mobilného telefónu, ktorý do nich pripevníte.

Cena VR okuliarov

Ak chcete výlet do sveta virtuálnej reality iba vyskúšať alebo patríte medzi nenáročných užívateľov, na základné VR okuliare vám postačí niekoľko sto korún. Prepracovanejšie VR okuliare a headsety, ktoré rozširujú možnosti použitia virtuálnej reality, môžu stáť až niekoľko desiatok tisíc korún.

VR okuliare do 60 € s DPH

Už za niekoľko sto korún si môžete zaobstarať okuliare pre virtuálnu realitu so zorným poľom až 110 ° pre každú šošovku. Tieto okuliare sú určené na použitie s mobilnými telefónmi s uhlopriečkou až 6,5“. Pri drahších modeloch môžu byť súčasťou náhlavnej súpravy aj Stereo HeadSet slúchadlá. Zorné pole je okolo 110 °.

VR okuliare od 60 € do 600 € s DPH

Drahšie modely okuliarov pre virtuálnu realitu mávajú zorné pole až 130 ° pre každú šošovku. Môžu byť určené pre mobilné telefóny alebo pre herné konzoly. V tejto cenovej kategórii si už môžete zaobstarať aj základné modely headsetov so zorným poľom 360 °. Súčasťou setu môže byť aj niekoľko herných titulov.

VR okuliare nad 600 € s DPH

Pokiaľ sa uspokojíte len s tým najlepším a chcete virtuálnu realitu zažiť skutočne na maximum, investujte do prepracovaných okuliarov alebo headsetu. Ich súčasťou budú doplnky a senzory, ktoré vám poskytnú vysokú kvalitu zvuku aj obrazu, intuitívne ovládanie a komfortné použitie. Napríklad bezdrôtový model s kompletným snímaním polohy užívateľa aj jeho hlavy vo všetkých smeroch a schopnosťou zmapovať až päť miestností, aby ste headset nemuseli zakaždým znovu nastavovať.

Zdravotné riziká

Výlet do virtuálnej reality vám môže priniesť nielen nevšedné zážitky, ale aj zdravotné komplikácie. Preto by ste pri používaní headsetov a okuliarov pre virtuálnu realitu mali dodržiavať niekoľko základných pravidiel.

Strata stability a orientácie

Pretože vás virtuálna realita úplne pohltí, jednoducho môžete stratiť pojem o polohe svojho tela ao priestore okolo vás. Môžete tak naraziť do vecí alebo upadnúť. Pokiaľ budete používať aplikácie, v ktorých sa budete pohybovať, zaistite si okolo seba dostatok priestoru bez predmetov, o ktoré by ste sa mohli poraniť. Pre pokojnejšie aplikácie je vhodné používať otočnú stoličku, aby ste pri nakláňaní alebo rýchlejšom pohybe neriskovali pád na zem.

Negatívna kinetóza

Predovšetkým počas intenzívnych zážitkových aplikácií, sa vám podobne, ako pri jazde autom alebo autobusom, môže urobiť nevoľno.

Pri jazde autom, vestibulárny aparát, ktorý zisťuje vašu aktuálnu polohu, zaznamenáva zmeny polohy a otrasy. Ale vy očami vnímate stále pokojný obraz. Mozog teda dostáva rozdielne signály a vám sa môže urobiť zle.

V prípade virtuálnej reality je to naopak – vaše oči vnímajú pohyb, ale vestibulárny aparát nezaznamenáva žiadne zmeny polohy.

Pokiaľ sa vám počas cesty do virtuálnej reality urobí zle, aplikáciu alebo hru prerušte, zložte si okuliare či headset a oddýchnite si.

Bolesť očí a hlavy

Predovšetkým pri dlhom použití VR okuliarov a headsetov, vás môžu začať bolieť oči a hlava. V takej chvíli je dobré si VR okuliare alebo headset zložiť a nechať telo oddýchnuť.

Záblesky a zľaknutia

Dej, množstvo zábleskov a vysoká imersivita virtuálneho svetla môže spôsobiť, že sa pri nečakaných situáciách (napríklad pri ľakacích hororových scénach) ľahšie zľaknete.

Preto VR okuliare a headsety nie sú vhodné pre kardiakov a osoby s epilepsiou.

Pozor na nábytok

Dávajte si pozor na nábytok. Oplatí sa vyznačiť o niečo menšiu hernú oblasť. Pretože v zápale hrania sa môžete zraniť napríklad o skriňu.