Menu Zavrieť

Práčky so sušičkou

Práčka so sušičkou

Obsah článku

Už ste niekedy počuli o výrobku, ktorý by vedel prať aj sušiť? Veľa ľudí nie a je to veľká škoda! Ten prístroj sa volá práčka so sušičkou. Práčky so sušičkou sú veľmi praktické, a to predovšetkým do menších domácností či už hovoríme o počte osôb v domácnosti, ako aj veľkosti vášho bývania.

Práčky so sušičkou: Rebríček TOP 10 najlepších práčok so sušičkou podľa recenzií zákazníkov

Tu nájdete náš výber najlepších práčok so sušičkou. Tie sme vybrali analýzou užívateľských recenzií na portáli Heureka a najväčších slovenských e-shopoch, ktoré práčky so sušičkou predávajú a majú ich skladom. Vďaka tomu sme pre vás vybrali TOP 10 práčok so sušičkou. Tieto produkty sme následne zoradili do tejto tabuľky, ktorú si môžete zoradiť podľa vami preferovaných parametrov. Ak vás napríklad zaujíma čo najnižšia cena, je možné si najlepšie práčky so sušičkou zoradiť podľa najnižšej ceny.

NázovVzhľadSpôsob plneniaKapacita na pranie (kg)Kapacita na sušenie (kg)Spotreba na 100 cyklov (kWh)Orientačná cena (s DPH)Dostupnosť
Haier HWD80-B14979-SPráčka so sušičkou Haier HWD80-B14979-SPřední85266648,9Zobraziť v obchodoch
Candy CSWS485TWMCE/1-SPráčka so sušičkou Candy CSWS485TWMCE/1-SPřední85266399Zobraziť v obchodoch
AEG L7WBE69SPráčka so sušičkou AEG L7WBE69SPřední96376729Zobraziť v obchodoch
Candy CSWS 4852DWE/1-SPráčka so sušičkou Candy CSWS 4852DWE/1-SPřední85326363,8Zobraziť v obchodoch
AEG L7WBG47WPráčka so sušičkou AEG L7WBG47WPřední74266519Zobraziť v obchodoch
Candy ROW 4854DWME/1-SPráčka so sušičkou Candy ROW 4854DWME/1-SPřední85266407,4Zobraziť v obchodoch
LG F2DV5S7S0Práčka so sušičkou LG F2DV5S7S0Přední75326588,9Zobraziť v obchodoch
LG F2DV5S8S1Práčka so sušičkou LG F2DV5S8S1Přední8,55326618,9Zobraziť v obchodoch
Haier HWD120-B14979-SPráčka so sušičkou Haier HWD120-B14979-SPřední128435998,9Zobraziť v obchodoch
Beko HTE 7616 X0Práčka so sušičkou Beko HTE 7616 X0Přední74265358,9Zobraziť v obchodoch
[su_ note]Po vašom kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ vás presmerujeme na porovnávací web Heureka. Na Heureke si môžete porovnať ceny rôznych obchodov a prečítať si hodnotenie konkrétnej práčky so sušičkou od zákazníkov, ktorí s týmto produktom už majú viac skúseností.[/su_note]

Ako funguje kombinovaná práčka so sušičkou?

Princíp fungovania tohto duálneho spotrebiča nemusí byť hneď každému jasný a nie je sa čomu čudovať. Ide o vcelku zložitý prístroj a jeho fungovanie má mnoho vplyvov na parametre, ktorými sa dá samotný spotrebič špecifikovať. Samotné práčky so sušičkou, ako u väčšiny normálnych práčok so sušičkou radíme medzi kondenzačné modely, ale existujú aj ventilačné spotrebiče, na ktoré ale najskôr v obchode nenarazíte. Hlavným rozdielom medzi týmito dvoma druhmi je v tom, že pri ventilačných modeloch voda z bielizne sa mení na paru a odchádza trubicou, zatiaľ čo pri klasických kondenzačných modeloch voda opäť skvapalní a odvedie sa odpadovým potrubím preč. Vďaka tomu nemusíte pri kondenzačných práčkach so sušičkou nijako zasahovať do stavby, na prevádzku im stačí iba prípojka na elektrinu, na vodu a na odpad.

Preto, aby práčka so sušičkou správne fungovala, musí mať kvalitný elektromotor a bubon špeciálne navrhnutý tak, aby zvládol obe činnosti. Tieto prístroje sú skôr určené na pranie paráda s občasným využitím prídavnej funkcie, a to sušenia bielizne. Možno to teda skôr považovať za doplnkovú funkciu. Toto potvrdzuje aj absencia prachových filtrov, ktoré sú pri klasických sušičkách vidieť. Všetok odpad ide klasicky do odpadu. Tieto produkty majú jednu nevýhodu a to tu, že keď sa vám pokazí jeden systém, nebude fungovať ani druhý.

Výhody práčok so sušičkou 2V1 a oddelených prístrojov

Práčka so sušičkou (2v1)

1) Ušetríte miesto vo vašej domácnosti.

2) Ušetríte peniaze, pretože kupujete iba jeden spotrebič.

3) Tento produkt vie spoľahlivo prať aj sušiť.

4) Možno prať aj sušiť nezávisle na sebe.

5) Vyhnete sa namáhavému presúvaniu bielizne z bubna do bubna.

6) Vďaka funkciám je možné prednastaviť predvoľbu sušenia po dokončení prania, čím ušetríte ďalší čas aj starosť.

Set práčky so sušičkou

1) Tieto prístroje majú podobný dizajn.

2) Ich funkcie sa vzájomne dopĺňajú.

3) Nemusíte miest strach o nevkusné prečuhovanie strán kvôli inému rozmeru. Prístroje do seba perfektne zapadajú.

4) Majú rovnakú kapacitu.

5) Za set ušetríte. Pokiaľ by ste kupovali prístroje zvlášť, najskôr sa vám táto voľba predraží.

6)Majú podobnú spotrebu aj iné parametre.

Oddelené k sebe pôvodne nepatriace spotrebiče

Týmto prístrojom sa dá uznať jediná výhoda a to je individuálna voľba podľa vašich preferencií. Len ťažko budete hľadať prístroje, ktoré budú mať rovnaký design, kapacitu, spotrebu, iné parametre a cenu. Pokiaľ si teda plánujete zaobstarať práčku ak nej aj sušičku, voľte vždy radšej predchádzajúce dve kategórie.

FINÁLNY VERDIKT – Dohromady alebo zvlášť?

Síce sme si popísali výhody a princíp fungovania, ale čo je teda lepšie? Ak si môžete dovoliť zaobstarať oba dva prístroje, či už kvôli miestu, alebo finančným možnostiam, určite zvoľte tento variant. Pokiaľ však nemáte miesta nazvyš a nechcete do prístrojov investovať tisíce, budete sa musieť zmieriť s negatívami práčok so sušičkou.

Ako vybrať práčku so sušičkou?

Ako už bolo povedané v úvode, výber týchto multifunkčných prístrojov nemusí byť vždy taká brnkačka a hoci znie super mať dva drahé spotrebiče v jednom, nie je to tak jednoduché, ako sa zdá, ale nebojte, dnes sa pokúsime vám celú problematiku vysvetliť a oboznámiť vás sa všetkými výhodami aj nevýhodami týchto produktov.

V dnešnom článku si teda povieme základné princípy, na ktorých tieto práčky so sušičkou fungujú. Oboznámime vás s výhodami a nevýhodami týchto prístrojov a porovnáme multifunkčné prístroje s tými oddelenými. Prezradíme vám základné pravidlá pre samostatný výber tohto spotrebiča 2V1 a zoznámime vás aj so všetkými druhmi, z ktorých je možné vyberať. Aj pri samotných druhoch si povieme ich výhody a nevýhody. Nestačí však poznať iba druhy, ale aj parametre, s ktorými sa pri výbere najskôr stretnete a na ktoré by ste mali dať veľký pozor. Samozrejme si tiež popíšeme funkcie, ktorými tieto spotrebiče môžu aj nemusia disponovať. Ako vždy si povieme aj o cenách, ktoré si rozdelíme do troch kategórií a prezradíme si, čo od ktorej možno očakávať. A čo by to bolo za článok, keby sme vám neukázali tie najlepšie značky a taktiež produkty, z ktorých odporúčame vyberať. Cez naše uvedené produkty sa dá prekliknúť rovno do obchodu, kde si je možné prezrieť konkrétne funkcie toho a toho spotrebiča.

Základné princípy výberu práčok so sušičkou

Zvoľte správnu kapacitu

Pokiaľ premýšľate nad kúpou práčky so sušičkou najskôr patríte medzi tých, čo šetria s miestom. Tieto spotrebiče sú teda vhodné skôr pre menej početné domácnosti, a tak dávajte veľký pozor na kapacitu. Zamyslite sa teda, akú kapacitu zvoliť. V priemere počítajte s 1,5 kg na člena.

Efektivita na prvom mieste

Na trhu s práčkami so sušičkou sa často vyskytujú menej efektívne prístroje. Táto efektivita sa predovšetkým týka odstreďovania. Preto odporúčame vyberať z produktov, nachádzajúcich sa v triede A s vysokým výkonom.

Spotreba – parameter, ktorý by vám mohol vyvŕtať dieru do peňaženky

Práčky a sušičky paria do najnákladnejších spotrebičov na spotrebu. Ide najmä o spotrebu vody, a tak nie je za zmar si dať pozor aj na tento parameter.

Aké funkcie by ste mohli využiť? Je rozumné to s nimi preháňať?

Väčšina moderných spotrebičov vám ponúka množstvo funkcií, ktoré bývajú veľmi praktické, ale nie je potrebné to s nimi preháňať. Ľudské podvedomie si automaticky vyhodnotí, že čím viac funkcií spotrebič má, tým lepšie a luxusnejšie je, ale nie je tomu tak, preto si dôkladne funkcie prejdite a vyhodnoťte, či naozaj toľko funkcií potrebujete.

Tipy na práčky so sušičkou

1) Invertorový motor je správna voľba! Spotrebič má väčšiu šancu na dlhšiu životnosť.

2) Vlet vždy spotrebič nad 1 000 otáčok za minútu.

3) Nehľaďte, príliš na prítomnosť tepelného čerpadla, ale na energetický štítok.

4) U úzkych (slín) spotrebičov bacha! Majú niekoľkonásobne menšiu kapacitu, ktorá vám pri viacčlennej domácnosti nebude stačiť.

5) LED displej je veľmi praktická funkcia.

Druhy práčok so sušičkou

Práčka so sušičkou

Tieto produkty majú väčší bubon, ktorý nikdy nebude mať menšiu hĺbku ako 45 cm. Hodí sa do početnejších rodín a disponujú rozsiahlejšími funkciami.

+ Veľký výber modelov.

+ Veľká kapacita bubna.

+ Hornú časť spotrebiča môžete použiť ako odkladaciu plochu.

– Nehodí sa do malých kúpeľní.

– Nedokážu usušiť toľko bielizne, koľko vyperú.

Úzka práčka so sušičkou do hĺbky 45 cm

Toto prevedenie sa prezýva slim a jedná sa o klasické práčky so sušičkou akurát s rozdielom veľkosti, teda konkrétne v hĺbke bubna.

+ Vhodná do menších kúpeľní.

+ Pre rodiny s dvoma členmi.

+ Pre malé množstvo bielizne.

– Menšia kapacita bubna.

– Nevhodná pre väčšie rodiny

Práčka so sušičkou s horným plnením

Tieto práčky so sušičkou bývajú užšie ako štandardné práčky so sušičkou, a tak sú vhodné do menších kúpeľní. Keďže sa dvierka neotvárajú z boku, je možné priestor ešte ušetriť, a to až o 30 cm. Horné plnenie je navyše praktické kvôli tomu, že sa nemusíte zbytočne ohýbať, a tak šetríte svoj chrbát.

+ Hodí sa do užších priestorov.

+ Vkladanie aj vyťahovanie bielizne bez nutnosti namáhania chrbta.

+ Ocenia ju seniori, jednotlivci i páry.

– Výber modelov je obmedzený.

Set práčky so sušičkou

Keďže je v názve set, môžeme teda povedať, že sa jedná o dva spotrebiče. Na tie je potrebných viac miesta a tiež peňazí. Majú však obrovské výhody a pokiaľ patríte medzi početnejšie domácnosti, rozhodne je to ideálna voľba pre vás.

+ Sušička má väčšiu kapacitu.

+ Viac programov.

– Zaberú viac miesta v kúpeľni.

– Vyššia obstarávacia cena.

Parametre práčok so sušičkou

Práčka so sušičkou a spotreba

Multifunkčné práčky spotrebúvajú vodu ako na pranie, tak na sušenie, a to na to iba a len studenú. Z toho vyplýva, že spotreba vody je o niečo vyššia ako pri klasickom procese. Tieto spotrebiče potrebujú cca 25 litrov vody na jeden proces SUŠENIA. Pokiaľ k tomu pripočítate vodu ešte za prania, čo znamená ďalších 50 litrov navyše. Z tohto dôvodu vyberajte vždy produkty s označením energetickej triedy A – maximálne B.

Ak by sme to mali spočítať na reálnych číslach, pohybujeme sa okolo 3,80 Sk za 1 kWh, z čoho plynie, že spotreba je až 5-krát vyššia ako u klasických spotrebičov zvlášť.

Kapacita práčky so sušičkou

Kapacita pri týchto práčkach so sušičkou býva obvykle skôr menšia a pohybujeme sa okolo 6 litrov. Väčšie práčko sušičky síce tiež možno nájsť, ale treba počítať s tým, že čo práčka vyperie, nemusí sušička ako prídavný program pojať.

Odstreďovanie a otáčky

Práčka na svoje správne fungovanie potrebuje bubon, ktorý bude disponovať dierami. Sušička zas potrebuje väčší bubon, a to bez otvorov. Z toho vyplýva, že pri práčke so sušičkou musí dôjsť ku kompromisu, a tak ani jedna z funkcií nemusí byť tak 100% ako ste si spočiatku predstavovali. Preto, aby práčka dobre prala, potrebujete zohnať produkt s vyšším počtom otáčok. Ak tak neurobíte, bielizeň sa za prvé poriadne nevyperie a nevymácha a za druhé takto nasatá bielizeň vám funkcie sušenia nemusí vôbec pobrať. Nikdy teda neklesajte pod 1 000 otáčok za minútu. Odstreďovanie sa tiež časť udáva v percentách. To teda znamená, že pri 100% zvyšku vody je v 8 kilogramoch suchej bielizne 8 kilogramov (litrov) vody. Pri 50% zvyšku sú to 4 kilogramy vody v 8 kilogramoch suchej bielizne, čo už je veľmi slušný výsledok odstreďovania. Trieda A má účinnosť do 45 % a trieda B do 54 %. K nižším triedam sa ďalej nebudeme vyjadrovať, pretože ich nepokladáme za vhodné.

Práčka so sušičkou: Energetická trieda

Čo je energetická trieda?

Energetická trieda je údaj, ktorý značí spotrebu a energetickú šetrnosť Tento údaj je tak dôležitý pre vašu peňaženku, ale aj pre planét, ktoré vďaka správnemu výberu energetickej triedy značne uľavíte.

Ako sa značí?

Energetická trieda sa značí pomocou energetického štítku, ktorý nájdete na všetkých spotrebičoch a iných prístrojoch. Táto záležitosť je otázkou posledných pár rokov, kedy sa celý svet snaží ušetriť peniaze svojim zákazníkom, a navyše uľaviť planéte, ktorá zúfalo volala o pomoc po dlhých rokoch používania starých chladničiek a mikrovlnných rúr.

U Pračiek a sušičiek sa znač triedy od A do F a značí tak energetickú záťaž. Najlepšie sú práčky a sušičky s tepelným čerpadlom, ale tých je na trhu zúfalo málo, a tak skôr pozrite na najvyššie možné energetické triedy.

Čo nájdete na energetickom štítku?

  1. Trieda energetickej účinnosti pre prác + sušiaci cyklus.
  2. Trieda energetickej účinnosti pre prací cyklus .
  3. Spotreba energie pre prác + sušiaci cyklus – za 100 cyklov.
  4. Spotreba energie pre prací cyklus – za 100 cyklov.
  5. Kapacita na pranie a sušenie.
  6. Kapacita na pranie.
  7. Spotreba vody na pranie a sušenie.
  8. Spotreba vody na pranie.
  9. Dĺžka trvania programu pri pracom a sušiacom cykle.
  10. Dĺžka trvania programu pri pracom cykle.
  11. Účinnosť odstreďovania.
  12. Hlučnosť v dB a trieda hlučnosti (pre ľahšiu orientáciu, či je hlučnosť nízka alebo nie).
  13. QR kód s odkazom do európskej databázy výrobkov – EPREL.

Novinky oproti predošlému typu energetickému štítku:

  1. Bola odstránená trieda účinnosti prania. Všetky predávané práčky totiž musia mať najvyššiu triedu A, preto tento údaj nedáva zmysel uvádzať.
  2. Namiesto otáčok pri odstreďovaní (žmýkaní) sa uvádza trieda účinnosti odstreďovania (rovnako ako pri klasických práčkach).
  3. Novo je pridaná dĺžka pracieho a pracieho + sušiaceho cyklu.
  4. Novo štítok obsahuje QR kód s odkazom do databázy výrobkov EPREL.
  5. Dlhodobá spotreba sa už nepočíta za 220 cyklov, ale za 100. Reálne využitie v domácnostiach sa dosť líši podľa typu domácnosti. Hodnoty okolo 100 cyklov za rok zodpovedajú single žijúcemu človeku, zatiaľ čo rodina s malými deťmi môže mať za rok cyklov aj 400. Pri výpočte skúste odhadnúť koľkokrát týždenne práčku používate a vynásobte počtom týždňov v roku (52).

Veľkosť a umiestnenie

Aj keď boli tieto spotrebiče vyrobené hlavne za účelom ušetrenia miesta, aj tak je dobré zamyslieť sa nad tým, aký priestor a kde chcete tomuto produktu venovať. Druhy podľa svojej veľkosti sme už preberali v kapitole druhy.

Hĺbka a šírka

Pokiaľ vyberáte práčku s bočným plnením, máte ešte voľbu rozmerov. Čo sa týka hĺbky, jedná sa o produkty, ktoré majú tento rozmer nad 45 centimetrov. So šírkou je to rovnako.

MIESTO

Tieto produkty sa len zriedka kedy objavujú s možnosťou vstavania, takže skôr ide o produkty samostatne stojace. Preto je treba sin a tento produkt vyhradiť Aj to správne miesto. Pokiaľ si zvolíte vstavaný spotrebič, vždy má predné plnenie a hĺbkou sa jedná o štandardnú veľkosť čiže nad 45 cm.

Spôsob plnenia práčky so sušičkou

O spôsobe plnenia už sme si hovorili v predošlých kapitolách, a to najmä v kapitole „Druhy“, ale poďme si to pre skompletizovanie parametrov ešte zopakovať.

Bočné plnenie

Toto plnenie je oveľa častejšie a tiež obľúbenejšie. Tieto práčky so sušičkou potrebujú viac priestoru.

Vrchné plnenie

Vrchné plnenie poberie síce menej bielizne, ale za to ušetrí veľa miesta aj prípadne námahy.

Hlučnosť

Práčky a sušičky všeobecne nepatria medzi tiché spotrebiče, ale vďaka správnemu výberu môžete randal aspoň trochu obmedziť, alebo stiahnuť na minimum. Bežná hlučnosť sa pohybuje okolo 55 dB a pri odstreďovaní dosahuje zvuky až 75 dB. S vyššími hodnotami počítajte s neobvykle nadmerným hlukom, ktorý by mohol byť obťažujúci nielen pre vás, ale aj pre vašich susedov.

Výber podľa hlučnosti tiež môžete prispôsobiť s ohľadom na miesto, kde bude spotrebič stáť. Pokiaľ budete mať práčku umiestnenú v suteréne, kde vás prekrýva niekoľko dverí, nemusíte sa o tento parameter starať, pokiaľ tomu však tak nie je, budete si musieť na tento parameter myslieť.

Dizajn práčky so sušičkou

Pre niekoho zbytočný parameter, pre niekoho rozhodujúci bod. Dizajn je jednoducho individuálna vec každého z nás. Na trhu je nepreberné množstvo produktov a ich design. Možno si zaobstarať čierne, biele, strieborné, strakaté, plastové, kovové, sklenené i malé veľké, na čudlík, bez čudlíka, so zelenými nadpismi, s červenými nadpismi a tak ďalej. Je to len na vás!

Funkcie práčok so sušičkou

Odložený štart

Odložený štart je veľmi častá funkcia, s ktorou sa nestretávame len pri práčkach, ale aj pri iných spotrebičoch. Je to veľmi praktická funkcia na spustenie prístroja vo chvíli, keď sa vám to najviac hodí.

Fuzzy Logic

Táto funkcia má hneď niekoľko názvov. Môže ju nájsť pot Fuzzy Logic, 6. zmyslom, alebo aj množstevnou automatikou. Tieto funkcie dokáže odhadnúť podľa množstva bielizne potrebnú vodu, ktorá je potrebná na vypranie bez zbytočných strát. Pri sušičke sa využívajú čidlá vlhkosti, teploty a hmotnosti. Vďaka nim dokáže prístroj vyhodnotiť, či je bielizeň suchá, a tak sa môže vypnúť skôr. Pokiaľ je bielizeň ešte vlhká, elektrospotrebič program na sušenie predĺži.

Žehliaca funkcia

Práčky tohto typu mávajú väčšinou funkciu ľahkého žehlenia a žehliacu funkciu. Ide o dve odlišné funkcie. Jednoduché žehlenie je niekedy označované ako Parná funkcia a je super pre ľahké žehlenie bielizne. Funguje to tak, že sušička nevysuší bielizeň na 100%, ale ponechá ju ľahko vlhkú, teda pokiaľ hneď potom začnete bielizeň žehliť, dôjde k vytvoreniu pary a bielizeň sa tak oveľa ľahšie žehlí. Žehliaca funkcia je trochu iná a prakticky dokáže bielizeň vysušiť tak, že je v podstate vyžehlená rovno po vybratí z bubna.

Senzory vlhkosti

Tak ako väčšina chytrých sušičiek, tak aj multifunkčné práčky môžu touto funkciou disponovať. Takéto senzory nám umožňujú nastavovať úrovne zvyškovej vlhkosti podľa toho, ako to máme radi. Bielizeň tak môže byť úplne suchá, alebo ľahko na vlhká pre ľahké a rýchle žehlenie.

Parné programy

Parné programy nemusia slúžiť iba na ľahké žehlenie, ale aj na dezinfekciu bielizne, alebo na osvieženie kúskov, ktoré sa vám buď prať nechce, alebo na pranie nie sú vhodné.

AquaStop

Funkcia AquaStop je jednou z novších a veľmi šikovných funkcií. Zabraňuje totiž vo vykúrení vašej kúpeľne, domácnosti aj celého obydlia. Funguje napríklad na báze plavákového spínača, ktorý zareaguje na zvýšenie hladiny vody v bezpečnostnej nádobe zastavením práčky, uzavretím prívodu vody a odčerpaním prebytočnej vody z nádrže.

Smart technológie

Stretávame sa čím ďalej tým častejšie so všednými vecami, ktoré považujeme za primitívne, ktoré sa dajú pripojiť k smartfónu. Vďaka tejto funkcii budete môcť svoju práčku so sušičkou ovládať aj na diaľkové ovládanie. Cez Smatphone nemusíte iba spínať funkcie, ale poslúži vám tak aj pre podrobnú analýzu a diagnostiku celého prístroja. V niektorých prípadoch je možné si cez telefón nainštalovať do spotrebiča úplne nové funkcie!

Pridanie bielizne

Každému sa občas pri praní bielizne stalo, že ste spustili spotrebič ao chvíľu neskôr ste ešte našli zabudnutý kus oblečenia, ktorý ste do práčky chceli vhodiť. Väčšina práčok túto možnosť nemá, ale niektoré áno. Niektoré programy dokonca vedia napríklad odobrať niektoré chúlostivejšie kúsky pred fázou odstreďovania.

Čistiace programy

O čistení a údržbe práčky sa budeme baviť aj v nasledujúcich kapitolách, ale pre prehľadnosť sa tejto funkcii budeme venovať aj tu. Jedná sa o samočistiace programy na báze preplachu bubna a trubiek. Niektoré práčky disponujú napríklad aj automatickým preplachovaním zásuvky na pracie prostriedky, v ktorej sa tak neusadzujú zvyšky prášku a aviváže.

Údržba práčky so sušičkou

Pretože ste zvyknutí najskôr na práčku a sušičku zvlášť a my sa tu bavíme o kombinovanom stroji, môže byť ich čistenie trochu nezvyklé najmä pre užívateľov, ktorí nemajú predchádzajúce skúsenosti so sušičkou. Bohužiaľ je časté, že sa práčkam nedostáva správnej a dostatočne častej údržby, a tak býva ich životnosť značne ochromená.

V dnešnej dobe sú práčky, sušičky aj práčky so sušičkou tak múdre, že sa vedia čistiť sami a vy u nich nemusíte sedieť hodiny a čistiť milimeter po milimetri. Naopak nad úplne zanedbanou práčkou občas strávi hodiny servisný technik, pokiaľ nedôjde rovno k úplnému odrovnaniu prístroja. Spôsoby čistenia sa samozrejme môžu líšiť v nadväznosti na typ prístroja a jeho výrobcu. My sme pre vás zhrnuli základné kroky, ktoré sa dajú aplikovať na väčšinu práčok so sušičkou.

Bubon a vnútro práčky

Bubon práčky je jeden z najhlavnejších súčastí práčok aj sušičiek a mali by sme mu venovať veľkú pozornosť, aj keď sa zdá byť čistý. Bielizeň púšťa vlákna, a to predovšetkým farebné látky. V takom prípade je dobré medzi jednotlivými várkami bubon, tesnenie a dvierka práčky utrieť vlhkou handrou, aby vám rôznofarebné vlákna nelepili na ďalšom oblečení. Odporúča sa niekoľkokrát do roka spustiť práčku na prázdno s čistiacim prostriedkom špeciálne určený na tieto bubny.

Vzduchové filtre

Pokiaľ vlastníte, alebo máte skúsenosti so sušičkou, určite ste sa stretli so vzduchovým filtrom. Ich údržba je jednoduchá a je optimálna vykonávať ju po každom sušení, niektoré práčky na nutnosť vyčistenia filtrov dokonca upozornia signalizáciou. Ľahko prístupný filter je tak ľahko vyberateľný a dá sa očistiť vodou alebo vlhkou handrou. Vzduchové filtre na sebe zachytávajú prach a vlákna a pri ich zanesení sa predlžuje doba sušenia a znižuje sa jeho efektivita.

Vypúšťací filter

Vypúšťací filter je horšie prístupný, a tak sa jedná o značne ťažší úkon, než je tomu pri vzduchovom filtri. Robíme ho tak raz za 2-3 mesiace. Filter je potrebné vymontovať zo spodnej časti práčky a opäť zbaviť všetkých zachytených vlákien a predmetov a opláchnuť teplou vodou. Ešte pred samotným vybratím odporúčame pod výtok umiestniť lavór, alebo aspoň starý uterák, aby prebytočná špinavá voda nevytiekla na podlahu.

Filter v prívodnej hadici

Tento filter obvykle nepotrebuje častú údržbu a stretnete sa s ním v prípade, že sa vám zle napúšťa voda do bubna práčky. To môže znamenať zanesenie filtra v prívodnej hadici, pravdepodobne vodným kameňom. Na jeho vyčistenie je potrebné vypnúť prívod vody a odmontovať hadicu. Potom tento filter je možné vyčistiť napríklad ryžiakom, alebo inou drsnou kefou.

Tesnenie bubna

Na túto časť práčky je lepšie si dávať pozor a mali by ste jej venovať často pozornosť. Našťastie ani tu nejde o žiadnu vedu. Skrátka po každom praní je dobré tesnenie skontrolovať, či sa v ňom nezachytili vlasy, špina či drobné predmety, a utrieť ho handričkou, poprípade vydrhnúť zanesenú špinu kefkou. Po tomto radikálnom čistení stačí zvyšok utrieť utierkou, alebo navlhčenou handrou.

Aviváž áno alebo nie?

Aviváž je často prediskutovávaná téma a vo svete prania sa jedná o taký nešvár. Niektorí tvrdia, že by sa prať a sušiť nemalo v klasickej aviváži a druhá polovica toto tvrdenie vyvracia. U bežných sušičiek sa spravidla neodporúča, pretože môže zanášať vnútro prístroja, výsledky navyše nebývajú stopercentné, aviváž pri sušení často vyčuchne. Pri práčkach so sušičkou nebýva odmietanie aviváže tak striktné, predsa len ide o konštrukčne rozdielny spotrebič, ktorý sa pravidelne preplachuje vodou.

Cena práčky so sušičkou: Koľko by mala nová práčka so sušičkou stáť peňazí?

Ako už bolo sľúbené v úvode, dostávame sa do jednej z posledných kapitol dnešného článku. Jedná sa nám o ceny, ktoré si ako vždy rozdelíme do troch cenových kategórií a ukážeme si, čo od akej je možné a nemožno očakávať.

Cena práčky so sušičkou do 800 € s DPH

V tejto cenovej relácii je možné kúpiť primitívne, ale napriek tomu funkčné a spoľahlivé stroje od kvalitných značiek ako je napríklad AEG, Beko či Amica . Možno tu zaobstarať ako multifunkčný prístroj, tak aj set, ktoré je možné umiestniť nad seba. Čo sa týka funkcií, ponuka nebude taká pestrá, ale pokiaľ vám stačí len čistá, voňavá, vypraná a klasicky vysušená bielizeň a nepatríte do výrazne početnej domácnosti, bude vám táto kategória stačiť.

Cena práčky so sušičkou do 1 200 € s DPH

Túto cenovú reláciu veľmi radi nazývame zlatou strednou cestou, pretože je to kategória, v ktorej sa nájdu aj náročnejší užívatelia, ktorí nemajú potrebu dávať za práčku, sušičku, či práčku so sušičkou zbytočne nezmyselné peniaze. Táto kategória vám ponúka veľmi kvalitné spotrebiče s mnohými funkciami, ktoré sú veľmi individuálne a záleží len na vašich preferenciách, ktoré dáte prednosť. Nachádzate sa tiež v tých najlepších energetických triedach a je možné k produktom dostať aj vysoké záručné lehoty, ktoré môžu dosahovať až 5 rokov.

Cena práčky so sušičkou nad 1 200 € s DPH

Pokiaľ patríte medzi naozajstných milovníkov toho najkvalitnejšieho a najpohodlnejšieho prania, nájdete sa práve v tejto kategórii. Tu nájdete produkty s tými najlepšími parametrami na trhu as neskutočne obsiahlou škálou funkcií, ktoré ani možno nevyužijete. Pre klasické domácnosti sú tieto stroje skôr zbytočné.

Top značky práčok so sušičkou

Práčky so sušičkou AEG

AEG je jednou z najprednejších výrobcov spotrebičov na svete. Má veľký rozsah a vyrába rôzne druhy spotrebičov už po STAROTÍ. Áno po stáročia! Spoločnosť bola založená v roku 1883 Emilom Rathenauom . AEG sa čoskoro zlúčila s dcérskou spoločnosťou Telefunken AG a ďalšími značkami, vďaka čomu sa začala technologicky výrazne posúvať dopredu. AEG sa môže pýšiť vynálezom prvej elektrickej chladničky a novej technológie tepelného čerpadla pre sušičky. Dnešným dňom sa spoločnosť chváli širokým spektrom svojich spokojných zákazníkov a taktiež originálnym a na prvý pohľad rozoznateľným dizajnom. Čo sa týka kvality, je jedna z najlepších, ai napriek tomu svoje ceny držia na minimách, a tak sú produkty tejto značky do dnes dostupné všetkým spotrebiteľom.

Práčky so sušičkou Bosch

Túto značku pozná snáď každý. Kvalita týchto produktov je na fenomenálnej úrovni, čo platí o jej obľúbenosti. Táto spoločnosť má jedno z najširších výrobných spektier na svete. Spoločnosť sa sústredí na oblasť mobility, domácnosti, obchodu a priemyslu. Vyrába záhradné náčinie, náradie pre domácich majstrov, domáce spotrebiče, alebo tiež zariadenia na tvorbu tepla a veľa ďalšieho. Prvá oficiálna pobočka Bosch bola založená v roku 1920 v Prahe. Po nútenej prestávke sa značka opäť vzchopila a od decembra 1991 je znova v prevádzke. Teraz má výrobné závody v Jihlave, Českých Budějoviciach či Brne. Túto značku stretnete v každom hobby market aj predajniach s elektronikou. Čo sa týka multifunkčných práčok, jedná sa o veľmi kvalitné spotrebiče so skoro nekonečnou životnosťou.

Práčky so sušičkou LG

Značka LG je tiež veľmi preslávenou značkou, a to predovšetkým vďaka svojmu širokému spektru od telefónov, k práčkam so sušičkami. Tento svetovo uznávaný výrobca presadzuje posolstvo “ Life’s Good “ – život stojí za to. Niekoľko desiatok rokov táto značka vyrába jeden kvalitný produkt za druhým, a to z rôznych odvetví ako napríklad klimatizácia, televízia, telefóny, ale aj solárne zariadenia, alebo práve domáce spotrebiče. Tieto spotrebiče vám vydržia dlhú dobu a budete s nimi nadmieru spokojní.

Práčky so sušičkou Beko

Hoci bola spoločnosť Beko založená už v roku 1967, na slovenskom trhu pôsobí až od roku 2005, ale napriek tomu tu zanechala už veľkú stopu. Najpopulárnejšie je potrebné v Poľsku alebo Veľkej Británii. Vybavuje domácnosti kvalitnému sušičkami, práčkami, chladničkami, rúrami, varnými doskami, malými spotrebičmi a inými produktmi. Kúpou setu práčka so sušičkou značky Beko rozhodne neoľutujete. Táto firma sa môže pýšiť neuveriteľnou kvalitou a životnosťou svojich výrobkov.

Práčky so sušičkou Whirlpool

Whirlpool sa nachádza predovšetkým v kategórii tzv. bieleho tovaru, alebo aj bielej techniky. V tej je tiež dobre známa a na slovenskom výslní trhu s týmito spotrebičmi sa slní už od roku 1991. Teraz patrí spoločnosť medzi jedničky na slovenskom trhu v podiele predaja bielej techniky. Ponúka cez 300 spotrebičov, vrátane práčok a sušičiek. Táto značka nám tiež ponúka sovu sériu sušičiek a práčok, ktoré sa môžu pýšiť úžasnou kvalitou a super pomerom cena/výkon.

Práčky so sušičkou Samsung

Samsung patrí medzi najznámejšie značky na celom svete. Bola založená roku 1938 v meste Tegu . Jej pôvodným poslaním bol prevoz potravín, avšak kórejská vojna spôsobila útlm, ale koncom 60. rokov sa začala pre Samsung rysovať sľubná budúcnosť. Práve v tomto čase sa vedenie spoločnosti rozhodlo vstúpiť na pole elektroniky . Prvým výrobkom sa stal čiernobiely televízor P-3202. Značka Samsung tak vyrobila vyše milióna kusov televízií do 70. rokov. Čo sa týka bielej techniky, alebo ak chcete bielych spotrebičov, vyrába značka Samsung rovnako kvalitné a skvelé produkty, ako je to aj pri telefónoch a televíziách, ktoré všetci určite dobre poznáme.

Práčky so sušičkou Siemens

Táto značka sa už roky zaoberá výrobou elektroniky zo všetkých odborov. Domáce spotrebiče, to je ich! Jej spotrebiče patria medzi tie najlepšie na trhu, čo potvrdzuje aj vyššia cena. Za luxus sa skrátka platí, s tým musíme holt počítať. Pokiaľ sa rozhodnete pre túto značku, musíte bohužiaľ počítať s vyššou obstarávacou cenou.

Práčky so sušičkou Miele

Táto už o trochu menej známa značka sa venuje všemožným domácim pomocníkom, ktoré uľahčujú prácu v domácnosti všetkým, ktorí milujú luxusný dizajn a perfektné prístroje. Jej história siaha viac ako 100 rokov späť, kedy bola založená rodinami Miele a Zinkann . Všetko začalo 11 zamestnancami, štyrmi sústruhmi a vŕtačkou. Filozofia firmy stavia na porekadle „Vždy lepšie“.

TOP 5 práčok so sušičkou: Recenzie, popis a hodnotenie NAJ práčok so sušičkou

Práčka so sušičkou AEG Lavamat 99695HWD

Táto multifunkčná práčka so sušičkou sa môže pýšiť svojou úspornosťou. Patrí do energetickej triedy A a jej cena je viac než priaznivá. Odborníci vypočítali, že ročná prevádzka tejto práčky vyjde na 120 €. S kapacitou práčky 9 kg a sušičky so 6 kg sa radí do veľmi priestranných spotrebičov. Práčka je navyše aj veľmi tichá a disponuje bočným plnením.

Práčka so sušičkou AEG Dualsense L7WBG47W

Táto multifunkčná práčka disponuje výnimočnou funkciou DualSense, čo znamená, že každý kus vašej bielizne vyperie s úplnou dokonalosťou. Disponuje najlepšou známkou energetickej triedy a so svojou kapacitou 10 kilogramov sa radí do veľmi objemnej kategórie. Práčka má veľmi vkusný design hodiaci sa do všetkých interiérov.

Práčka so sušičkou AEG ÖKOMix L8WBC61SC

Do tretice všetkého AEG dobrého. Tu je ďalší výborný kúsok od tohto úžasného výrobcu. Táto práčka má rovnaký objem ako jej predchodkyňa a je vhodná aj do početnejších rodín. Patrí do najvyššej energetickej triedy a jej ročná prevádzka sa odhaduje a 170 €.

Práčka so sušičkou LG F70J7HG0W

Táto multifunkčná práčka je však iná šálka kávy. Je to vysoko moderný spotrebič, ktorý je vybavený tými najlepšími funkciami, ktoré na trhu s týmito spotrebičmi existujú. Napríklad sa dá pripojiť cez wifi na váš mobilný telefón, a tak môžete práčku zapínať, vypínať, nastavovať, prenastavovať a analyzovať z pohodlia gauča. Má menší objem, ktorý dosahuje pri práčke 7 kilogramov a pri sušičke 4 kilogramov. Ide o veľmi úsporný spotrebič so subtílnym vzhľadom. Tento model patrí do energetickej triedy B.

Práčka so sušičkou Candy CSW4 364D/2-S

Táto práčka so sušičkou Candy je veľmi úsporným riešením pre menšie rodiny, ktorí si však radi doprajú kvalitne vyprané a vysušené radlo. Obsah práčky dosahuje 6 kilogramov a sušička pojem až 4 kilogramy. Tento spotrebič má veľmi rozsiahle funkcie a programy. Jedinou nevýhodou tohto modelu je trochu vyššia hlučnosť.

Práčky so sušičkou: Pár slov o práčkach so sušičkou na záver

Prečítali ste si článok o výbere novej práčky so sušičkou. Dúfame, že vám náš tím z Rebríčkátor s touto úlohou pomohol a vy si vyberiete kvalitnú práčku so sušičkou , ktorá vám bude slúžiť po mnoho rokov bez jediného problému a závady.

Pozrite sa do tabuľky na začiatku článku a prekliknite sa na porovnanie cien. To vás presmeruje na porovnávací portál Heureka, kde si môžete prečítať recenzie zákazníkov, užívateľov, odborné recenzie a porovnať si ceny práčok so sušičkou v rôznych obchodoch. Dozviete sa tam, ktorá práčka so sušičkou je kde skladom a za akú najlacnejšiu cenu ju je možné zakúpiť v rôznych obchodoch.