Menu Zavrieť

Elektrobicykle

Elektrobicykel

Obsah článku

Elektrobicykle sú stále obľúbenejším športovým nástrojom a dopravným prostriedkom. Vyzerajú ako klasické bicykle. Sú navyše doplnené o elektrický pohon, ktorý sa aktivuje šliapaním. Na nabitie elektrobicyklov stačí klasická 230V zásuvka. Elektrobicykle sú vhodné nielen pre seniorov a zdravotne znevýhodnené osoby, ale skvele ich využijú aj športovo založení ľudia.

Elektrobicykel šetrí vašu energiu a sily. Akou mierou vám má v jazde dopomôcť, si nastavíte na ovládacom displeji. Elektrický pohon môžete kedykoľvek vypnúť a elektrobicykel používať ako bežný bicykel.

Vybrať si môžete z niekoľkých základných druhov elektrobicyklov. Každý typ je určený na iný typ povrchu a štýl jazdy. Môžete si zaobstarať elektrobicykel mestský, elektrobicykel trekingový, elektrobicykel cestný alebo elektrobicykel horský.

Elektrobicykle: Rebríček TOP 10 najlepších elektrických bicyklov podľa recenzií zákazníkov

Tu nájdete náš výber najlepších elektrických kolies . Tie sme vybrali analýzou užívateľských recenzií na portáli Heureka a najväčších slovenských e-shopoch, ktoré elektrobicykle predávajú a majú ich skladom. Vďaka tomu sme pre vás vybrali TOP 10 elektrických bicyklov. Tieto produkty sme následne zoradili do tejto tabuľky, ktorú si môžete zoradiť podľa vami preferovaných parametrov. Ak vás napríklad zaujíma čo najnižšia cena, je možné si najlepšie elektrobicykle zoradiť podľa najnižšej ceny.

NázovVzhľadTyp bicyklaMax. dojazd (km)Kapacita batérie (Wh)Orientačná cena (s DPH)Dostupnosť
Lectron Montana RX 2021Elektrobicykel Lectron Montana RX 2021Horské1504861419Zobraziť v obchodoch
CTM Ruby 2021Elektrobicykel CTM Ruby 2021Horské1206301799Zobraziť v obchodoch
Leader Fox Acron 2021Elektrobicykel Leader Fox Acron 2021Horské1507202799Zobraziť v obchodoch
Tornado TRD010 2017Elektrobicykel Tornado TRD010 2017Mestské40600Zobraziť v obchodoch
Crussis e-Atland 7.7 2022Elektrobicykel Crussis e-Atland 7.7 2022Horské1305221879Zobraziť v obchodoch
Haibike Fullseven 4 2021Elektrobicykel Haibike Fullseven 4 2021Horské1805003199Zobraziť v obchodoch
CTM Pulze 2021Elektrobicykel CTM Pulze 2021Horské1206301799Zobraziť v obchodoch
Crussis One-Largo 8.7-M 2022Elektrobicykel Crussis One-Largo 8.7-M 2022Horské1707202439Zobraziť v obchodoch
Crussis E-Guera 7.7 2022Elektrobicykel Crussis E-Guera 7.7 2022Horské1305221879Zobraziť v obchodoch
Leader Fox Sandy 2 pánské 2021Elektrobicykel Leader Fox Sandy 2 pánské 2021Trekking/cross5401412Zobraziť v obchodoch
Po vašom kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ vás presmerujeme na porovnávací web Heureka. Na Heureke si môžete porovnať ceny rôznych obchodov a prečítať si hodnotenie konkrétneho elektrického bicykla od zákazníkov, ktorí s týmto produktom už majú viac skúseností.

Ako vybrať elektrobicykel?

Aké otázky si pred kúpou elektrobicykla položiť?

  • Kto bude na elektrobicykli jazdiť – muž, žena alebo dieťa?
  • Na čo vám elektrobicykel bude slúžiť – na šport, na turistiku alebo na dopravu po meste?
  • Po akom teréne budete jazdiť – po cyklotrasách, cestách, lesných cestách alebo po horách?
  • Aký posed preferujete – predklonený športový alebo pohodlný vzpriamený?
  • Koľko kilometrov chcete na jedno nabitie akumulátora prejsť – akú veľkú kapacitu batérie potrebujete?
  • Aké ďalšie vlastnosti, funkcie a výbavu od bicykla očakávate – dobrú manévrovateľnosť, možnosť prevážania batožiny, skladnosť, výbavu na jazdu po meste, zvládnutie obtiažneho terénu alebo dlhý dojazd?

Kto bude na elektrobicykli jazdiť?

Pretože muži, ženy aj deti majú kvôli rôznej výške, váhe a telesným proporciám rozdielne požiadavky na veľkosť elektrobicykla, typ jeho konštrukcie i dizajn, elektrobicykle sa vyrábajú na pánske, dámske a detské.

Pánske elektrobicykle

Riadidlá sú od sedadla ďalej ako u dámskych elektrobicyklov, majú vyššiu hornú časť rámu.

Dámske elektrobicykle

Oproti pánskym elektrobicyklom majú menšie rozmery, užšie riadidlá a horný rám môže byť vedený rovnobežne so spodným rámom pre ľahšie nasadanie, čo ocenia predovšetkým menšie ženy.

Detské elektrobicykle

Vyznačujú sa malými rozmermi, úzkymi riadidlami, jednoduchým ovládaním (veľakrát bez prehadzovačky) a pre deti atraktívnym farebným prevedením.

Použitie elektrobicyklov

Dopravný prostriedok

Elektrobicykel vám skvele poslúži ako dopravný prostriedok po meste – ľahko na ňom dôjdete do práce alebo na nákup, a to bez ohľadu na dopravné zápchy. Navyše na elektrobicykli uveziete ťažší náklad s vynaložením menšieho množstva síl ako na cyklistickom bicykli.

Nástroj pre športovcov

Elektrobicykel je však tiež obľúbený športový nástroj, ktorý sa s vami v kopcovitom teréne rozdelí o fyzickú záťaž a ušetrí vám sily. S elektrobicyklom zvládnete prejsť výrazne viac kilometrov ako na bežnom bicykli. Na svojich výletoch sa tak dostanete aj na miesta, na ktoré by ste sa na cyklistickom bicykli kvôli nedostatku energie alebo náročnému terénu nedostali. Ak nie ste príliš zdatnými športovcami, vďaka elektrobicyklu sa môžete vydať na cestu aj s ostrieľanými cyklistami.

Na akom povrchu budete jazdiť?

Pri výbere elektrobicykla je veľmi dôležitý typ terénu, po ktorom budete jazdiť. Niektoré modely sú prispôsobené na jazdu v neupravenom teréne, iné sú vhodné na jazdu po hladkom povrchu alebo je možné zvoliť univerzálny typ, ktorý zvládne viac druhov terénov.

Podľa typu povrchu si môžete vybrať

  • Mestské elektrobicykle
  • Trekingové/ crossové elektrobicykel
  • Horský elektrobicykel
  • Cestné elektrobicykel
  • Skladacie elektrobicykel

Druhy elektrobicyklov

Mestské elektrobicykle

Mestské elektrobicykle umožňujú ľahký a rýchly presun po meste a jeho okolí. Ich konštrukcia je prispôsobená mestským podmienkam a potrebe obratného manévrovania.

Mestské elektrobicykle sú vhodné pre jazdu po cyklotrasách a cestách. Sú ideálne na cestu do práce, do obchodu alebo na kratšie vychádzky za mesto. Na elektrobicykli sa rýchlo a jednoducho dostanete, kam potrebujete bez toho, aby ste boli obmedzení mestskou premávkou.

Mestské elektrobicykle majú ľahkú konštrukciu, slabší motor, znížený rám a jednoducho odpojiteľnú batériu pre ľahkú manipuláciu pri častom dobíjaní. Vzpriamený sed umožňuje pohodlnú jazdu, preto sú tieto elektrobicykle vhodné aj pre seniorov. V základnej výbave majú svetlá, blatníky, nosič a stojan.

Dojazd mestských elektrobicyklov sa pohybuje v rozmedzí 50 až 7 km, čo je pre bežné cesty po meste dostačujúce.

Zhrnutie

Určenie:

  • Spevnené cesty, mestá a dediny

Motor:

  • Motor na prednom kolese

Batérie:

  • Na sedlovej tyči alebo nosiči

Výhody:

  • Nízka cena
  • Obratnosť
  • Malá hmotnosť
  • Jednoduché ovládanie
  • Jednoduchá údržba
  • Súčasťou je výbava (svetlá, blatníky a nosič)
  • Vhodné aj pre seniorov a pohybovo znevýhodnené osoby

Nevýhody:

  • Krátky dojazd
  • Malý výkon
  • Menej odolná konštrukcia
  • Nie je vhodné na nespevnené cesty
  • Horšie ťažisko vďaka batérii umiestnenej na zadnom kolese

Trekingové / crossové elektrobicykle

Trekingové/ crossové elektrické bicykle sú univerzálne elektrobicykle vhodné pre jazdu v rovinatých oblastiach s upravenými cestami. Využijete ich na cyklotrasách, cestách av ľahkom teréne (poľné a lesné cesty).

Okrem univerzálneho použitia je ďalší prednostný trekingových/ krossových bicykloch ich dlhý dojazd. Blatníky, svetlá ani nosič v ich základnej výbave nebývajú.

V porovnaní s horskými elektrobicyklami, geometria rámu trekingových/ crossových elektrobicyklov umožňuje napriamenejšie, a teda pohodlnejšie sedenie. Vďaka odľahčenej konštrukcii a pri mnohých modeloch aj odpruženej vidlici, lepšie prekonávajú nerovnosti terénu. Kolesá majú priemer 28“ a užšie a menej terénne plášte ako elektrobicykle horské. V porovnaní s mestskými modelmi majú menej vzpriamený posed športovejšiu geometriu.

Crossové elektrobicykle

Crossové elektrobicykle v sebe snúbia vlastnosti cestných a horských elektrobicyklov. Jedná sa o športovejší variant trekových elektrobicyklov – majú väčší počet prevodov a širšie plášte. Preto sa hodí aj na jazdu v ľahšom teréne. V prípade potreby k nim môžete dokúpiť odnímateľné blatníky, osvetlenie a nosič.

Trekingové elektrobicykle

Trekingové bicykle sú osadené svetlami, blatníkmi a nosičom, a teda vhodné aj na jazdu v nepriaznivom počasí. Môžete sa na nich vydať na dlhé vychádzky po cestách, cyklotrasách a upravených lesných a poľných cestách.

Varianty:

  • Pánska – horná rámová rúrka je vedená vrchom.
  • Dámska – horná rámová rúrka je znížená a od hlavy riadenia sa zvažuje šikmo dole.

Zhrnutie

Určenie:

  • Mesto, cyklotrasy
  • Stredne náročný terén

Motor:

  • Na zadnom kolese

Batérie:

  • Pod rámom

Výhody:

  • Dobré ťažisko vďaka batérii umiestnenej pod rámom
  • Jednoduchá údržba

Nevýhody:

  • Nezvládne ťažký terén
  • Športový posed – nemusí vyhovovať seniorom

Horské elektrobicykle

Na horskom elektrobicykli sa môžete vydať do ľahkého aj náročnejšieho terénu. Ocenia ho predovšetkým milovníci dlhých prechádzok po horských hrebeňoch a lesoch. Môžete jazdiť aj po cestách, avšak zdvih pérovania, druh plášťov a geometrie rámu nie je pre dlhšiu jazdu na ceste optimálna a vás bude stáť viac síl.

Horské bicykle sa vyznačujú perfektným odpružením, širšími plášťami s hrubšou vzorkou, pevnými brzdami, prevodovkou s minimálne šiestimi prevodmi, citlivým spúšťaním motora a batériou s vyspelým dávkovaním elektrickej energie. Rám z kvalitných zliatin je odolný aj voči silným nárazom. Horské bicykle vo svojej výbave nemajú blatníky, svetlá ani nosič.

SUV

Pokiaľ budete horský elektrobicykel na jazdu po ceste využívať častejšie, môžete ho osadiť užšími plášťami a vybaviť svetlami, blatníkmi a ďalšími povinnými prvkami. Takto upraveným horským elektrobicyklom sa hovorí SUV.

Výbava horských elektrobicyklov, vzhľadom na ich využitie, nebýva príliš široká.

Aj pri horských elektrobicykloch existuje pánsky a dámsky variant. Športovo založené ženy však väčšinou dávajú prednosť elektrobicyklom v pánskej geometrii s dámskym dizajnom.

Varianty

  • Pánska – horná trámová rúrka je vedená vrchom.
  • Dámska – horná trámová rúrka je znížená a od hlavy riadenia sa zvažuje šikmo dole.

Zhrnutie

Určenie:

  • Najnáročnejší terén, hory a lesy

Motor:

  • Uprostred alebo na zadnom kolese

Batérie:

  • Zabudovaná v ráme

Výhody:

  • Vysoký výkon
  • Dlhý dojazd
  • Vysoko odolná konštrukcia
  • Výborne dávkovaná elektrická energia
  • Dobré ťažisko vďaka batérii zabudovanej v ráme
  • Dlhá životnosť
  • Pomoc

Nevýhody:

  • Vysoká cena
  • Nevhodné na bežné použitie do mesta
  • Nákladná údržba
  • Niektoré modely (vyšší výkon a rýchlosť) nesmú do mesta
  • Na niektorých modeloch (s vyšším výkonom a rýchlosťou) je zakázané jazdiť v meste

Cestné elektrobicykle

Cestné elektrobicykle sú vyvinuté pre jednoduchú a rýchlu jazdu po hladkých a rovných cestách, teda po cyklotrasách a cestách.

Cestné elektrobicykle sú veľké, ľahké a ľahko ovládateľné, avšak s nižšou kapacitou batérie, ktorú jazdec využíva iba v náročných úsekoch, pri nepriaznivom počasí a únave. Z toho dôvodu sú cestné elektrobicykle vhodné skôr pre skúsenejších cyklistov a športovú jazdu na cestách.

Cestné elektrobicykle majú malý aerodynamický odpor, neodpružený rám, nízku hmotnosť a tenké plášte. Na trhu ich nie je príliš veľký výber, pretože sú vyrábané predovšetkým na zákazku.

Zhrnutie

Určenie:

Hladké rovné cesty – cesty a cyklotrasy

Motor:

  • Uprostred

Batérie:

  • Zabudovaná v ráme

Výhody:

  • Vysoký výkon
  • Špeciálna ergonómia pre cestnú cyklistiku
  • Dobré ťažisko vďaka batérii zabudovanej v ráme

Nevýhody:

  • Vhodné iba pre cestnú cyklistiku
  • Menšia kapacita batérie
  • Drahá údržba

Skladacie elektrobicykle

Skladacie elektrobicykle sú vhodné na jazdu po meste a na kratšie vzdialenosti. Malý priemer kolies a neodpružené vidlice ich predurčujú na jazdu po rovnom a hladkom povrchu. Skladacie elektrobicykle sú obratné a skladné. Pokiaľ elektrobicykel potrebujete niekam prepraviť, jednoducho ho zložíte na polovičnú veľkosť a ľahko preveziete mestskou dopravou, výťahom alebo uložíte do kufra auta.

Zhrnutie

Určenie:

  • Rovné spevnené cesty

Motor:

  • Na prednom kolese

Batérie:

  • Na sedlovej tyči alebo nosiči

Výhody:

  • Bicykel je možné zložiť a ľahko prepraviť
  • Jednoduché ovládanie
  • Dobré ťažisko vďaka batérii pod rámom

Nevýhody:

  • Malý dojazd
  • Nízky výkon
  • Menej odolná konštrukcia

Veľkosť rámu

Veľkosť/výšku rámu vyberajte podľa výšky človeka, ktorý na elektrobicykli bude jazdiť. Pokiaľ zvolíte zlú veľkosť rámu, výrazne tým zhoršíte komfort jazdy a nevhodným držaním tela si môžete spôsobiť zdravotné komplikácie. Veľkosť rámu býva značená v palcoch (1“ = 2,45 cm) alebo písmenami S, M, L a XL (podobne ako pri veľkostiach odevov).

Výška rámu je vzdialenosť medzi stredovou osou a koncom sedlovej rúrky bicykla. Ak stojíte rozkročmo nad bicyklom, rám by mal byť cca 5 cm od vášho rozkroku.

Elektrobicykle určené na jazdenie po meste, kedy cyklista z bicykla častejšie zosadá,

Pri jazde po meste cyklista z bicykla častejšie zosadá. Aby sadanie bolo jednoduchšie, majú mestské elektrobicykle nižší rám.

Veľkosť rámu a výška postavy:

  • 13“ – 130 – 140 cm
  • 14“ – 140 – 150 cm
  • 15 – 16 ” – 150 – 160 cm – XS – S
  • 17 – 18 “ – 160 – 170 cm – S – M
  • 18 – 20 “ – 170 – 180 cm – M – L
  • 19 – 21 ” – 180 – 190 cm – L – XL
  • 21 – 22 ” – 180 – 190 cm – XL – XXL

Priemer kolies

Podľa priemeru kolies poznáte, ako bude elektrobicykel zvládať cestu po rôznych typoch povrchov. Čím je bicykel väčší, tým ľahšie sa vysporiada s nerovnosťami. Menšie kolesá sú vhodné pre hladké povrchy, umožňujú lepšie manévrovanie a akceleráciu.

Horské elektrobicykle – 26“, 27,5“ a 29“ – menší priemer umožňuje živšiu jazdu, väčší priemer lepšie zvláda aj ťažší terén.

Mestské a turistické elektrobicykle – 26 – 28 “ – vhodné pre jazdu s premenlivou dynamikou.

Trekingové/ crossové elektrobicykle – 28“ – pre dlhšiu jazdu na hladkých povrchoch av mierne náročnom teréne.

Skladacie elektrobicykle – 20“ – pre kratšie cesty a nenáročný terén.

Detské elektrobicykle – 10 – 26 “

Elektrobicykel: Materiál a hmotnosť

Hmotnosť elektrobicyklov sa odvíja od materiálu rámu, veľkosti batérie a výbavy. Elektrobicykle určené pre náročnejší terén sú ťažšie. Elektrobicykle pre dlhšiu a rýchlu športovú jazdu po ceste bývajú vyrobené z ľahších materiálov. Najťažšie sú elektrobicykle s oceľovým rámom, najľahšie potom elektrobicykle s rámom z odľahčeného hliníka, duralu alebo karbónu.

Kvalita prevedenia elektrického bicykla

Komfort jazdy na elektrobicykli ovplyvňuje kvalita prevedenia všetkých jeho častí. Základom je kvalitný rám a dobre odpružená, vzduchová vidlica, ktorá pri niektorých modeloch môže byť nastaviteľná. Elektrobicykle určené pre jazdu v náročnejšom teréne majú pérovanie s tlmičom aj na zadnom kolese.

Komponenty, funkcie a príslušenstvo

Pre občasné jazdenie na kratšie vzdialenosti, vám dobre poslúži aj elektrobicykel v základnej výbave. Milovníci cyklistiky a všetci, ktorí na bicykli plánujú jazdiť častejšie alebo vyrážať na dlhšie vychádzky, by mali zvážiť investíciu do elektrobicykla s nadštandardnou výbavou a funkciami, ktoré zvyšujú komfort jazdy a ovládania elektrobicykla.

Brzdy

  • Ráfikové (špalíkové) – zvyšujú hmotnosť bicykla a stretnete sa s nimi teda skôr u mestských lacnejších elektrobicyklov.
  • Kotúčové – kvalitné brzdy, ktorými je vybavená väčšina horských elektrobicyklov a bicyklov určených pre prudké zjazdy a rýchlu jazdu. Brzdy sú ovládané lankom alebo kvapalinou. Brzdy ovládané kvapalinou (hydraulické brzdy) spoľahlivo brzdia aj v daždi.

Batérie

Najčastejšie sa používajú Li -ionové batérie. Majú dlhú životnosť, veľkú kapacitu, nízku hmotnosť, rýchlo sa nabíjajú a sú odolné voči pôsobeniu vonkajších vplyvov. U lacnejších modelov sa môžete stretnúť aj s Li-Pol alebo LiFePO4 akumulátormi.

Kapacita

Kapacita batérie elektrobicykla udáva, akú veľkú zásobu energie má. Od toho je možné odvodiť približnú dĺžku dojazdu. Kapacita batérie (akumulátora) je uvádzaná vo Watthodinách (Wh).

Pre rôzne typy elektrobicyklov sú vhodné rôzne kapacity batérií. Kapacita sa obvykle pohybuje okolo 295 a 1 000 Wh.

Výdrž

Priemerná výdrž batérie je 500 nabíjacích cyklov, pričom sa postupným opotrebovaním postupne znižuje. Výdrž je ovplyvnená štýlom jazdy, nabíjania a tiež starostlivosťou o batériu.

Doba nabíjania

Doba nabíjania lacnejších typov batérií je 6 až 9 hodín. Drahšie modely sa nabijú už za 4 až 5 hodín. Ak chcete životnosť Li -ion batérie predĺžiť, nabíjajte ju, než jej kapacita klesne pod 20% . Na stránkach cyklovýletov nájdete miesta v SR, kde si batériu môžete zadarmo nabiť. Nabíjačku však musíte mať svoju.

Umiestnenie batérie

Pri mestských a skladacích elektrobicykloch býva batéria pre ľahkú dostupnosť umiestnená na nosiči alebo na sedlovej tyči. Väčšina elektrobicyklov má však batériu umiestnenú na ráme bicykla.

  • Batérie na ráme kolesa

Najčastejšie umiestnenie batérie – na ráme elektrobicykla, vďaka skvelému vyváženiu, elektrobicyklu zaistí výborné jazdné vlastnosti. Batéria nepôsobí rušivo, ani nie je potrebné znižovať počet prevodov bicykla. Preto je toto umiestnenie žiaduce pri horských a cestných bicykloch. Batéria môže byť k rámu pripevnená alebo zapustená do jeho konštrukcie. Nevýhodou je horší prístup k batérii.

  • Batérie na nosiči

Mestské a trekové elektrobicykle mávajú batériu umiestnenú nad zadným kolesom na nosiči. Batéria je dobre prístupná a ľahko ju kedykoľvek vyberiete aj vrátite späť. Nevýhodu je horšie ťažisko, ktoré je posunuté do zadnej časti elektrobicykla.

  • Batérie na sedlovej tyči

S batériou na sedlovej tyči sa stretnete pri mestských a skladacích modeloch. Toto umiestnenie nijako neovplyvňuje ťažisko a stabilitu elektrobicykla. Elektrobicykle s batériou na sedlovej tyči však musia mať obmedzený počet prevodov. Preto sa tento spôsob umiestnenia nepoužíva pri bicykloch určených na jazdu v náročnejšom teréne.

Predná vidlica

  • Pevné – používa sa predovšetkým pri cestných alebo lacnejších trekových elektrobicykloch.
  • Odpružené – odpružené vidlice tlmia nárazy pri jazde terénom. Sú nimi vybavené trekové a horské bicykle. Horské bicykle môžu mať odpruženú aj zadnú stavbu, aby lepšie absorbovali nerovnosti terénu. Čím lepšie odpruženie bicykel má, tým pohodlnejšie sa vám na ňom pôjde. Drahšie modely disponujú nastaviteľnou vzduchovou alebo olejovou vidlicou. Väčšina elektrobicyklov umožňuje uzamknutie vidlíc na pevnom povrchu.

Snímač šliapania

  • Otáčkový – snímač spozná, či a ako rýchlo šliapete.
  • Torzná – okrem šliapania sníma aj napnutie reťaze. Vďaka tomu lepšie reaguje na štýl vašej jazdy.

Riadidlá

  • Mestské bicykle – dlhé a zahnuté, aby umožnili vzpriamený sed.
  • Cestné bicykle – nízke riadidlá pre jazdu v predklone na zníženie odporu.

Sedlo

  • Dámske – širšie a kratšie.
  • Pánske – užšie a dlhšie.

Reťaz

  • Elektorokola s motorom vpredu alebo vzadu – klasická reťaz.
  • Elektrobicykle s motorom v strede – reťaz so zvýšenou pevnosťou.

Ovládací panel – displej

Na ovládacom paneli nastavujete potrebné parametre. Počet funkcií záleží na druhu ovládacieho panela. Elektrobicykel môžete ovládať pomocou mechanického voliča asistencie, LED displeja alebo LCD displeja. Drahšie modely ponúkajú smart systém (pokročilé ovládanie) s možnosťou prepojenia elektrobicykla s mobilným telefónom.

  • Mechanický volič – je možné ním zapnúť a vypnúť elektrobicykel aj jeho svetlá a regulovať asistenciu elektromotora.
  • LED displej – umožňuje zapnutie elektrobicykla a nastavenie stupňa dopomôcť a informuje o prejdenej dennej a celkovej vzdialenosti, rýchlosti a stave vybitia batérie.
  • LCD displej – je umiestnený na vidlici riadidiel. Funguje ako počítač – ukazuje prejdenú vzdialenosť, aktuálnu rýchlosť, priemernú rýchlosť a hodnoty týkajúce sa prevádzky elektrobicykla.

Smart systém

Pokročilé ovládanie s GPS navigáciou, záznamom trasy a tréningovými režimami. Smart systém je možné prepojiť so chytrým telefónom.

USB konektor

USB konektor umožňuje k elektrobicyklu pripojiť aj nabíjať mobilný telefón a získať tak prístup k GPS a ďalším informáciám.

Prevodovka

Prevodovka pomáha cyklistovi šetriť sily a taktiež spomaliť vybíjanie batérie. Čím viac prevodových stupňov má, tým lepšie. Viac stupňov umožňuje pozvoľnejší prechod medzi prevodmi, a teda aj plynulejšiu jazdu. Nevýhodou pri väčšom množstve prevodov môže byť zvýšené riziko kríženia reťaze, ktoré zvyšuje jeho trenie a urýchľuje opotrebenie.

WALK

Ak vediete bicykel, funkcia WALK ho uvedie do chodu bez nutnosti šliapania.

Rekuperácia

Funkcia spätného získavania malého množstva energie pri zjazde z kopca.

Nosič alebo košík na náklad

Nosič a košík na náklad je praktický predovšetkým pri mestských bicykloch. Využijete ho na uloženie batožiny alebo nákupu.

Odrazky

Odrazky sú bezpečnostným prvkom, ktorý je dôležitý predovšetkým v meste a pri zníženej viditeľnosti.

Svetlá

Pokiaľ v základnej výbave elektrobicykle nie sú svetlá, pre jazdu po cestách, cyklotrasách av meste, si ich budete musieť dokúpiť. Svetlá samozrejme využijete aj počas výletov do prírody pri zníženej viditeľnosti.

Zvonček

Zvonček sa vám môže hodiť predovšetkým pri jazde po cyklotrasách a na ďalších miestach s väčšou hustotou cyklistov a chodcov.

Zámok

Pre uzamknutie elektrobicykla si môžete vybrať medzi niekoľkými typmi zámkov na kľúč alebo s číselným kódom.

Nabíjačka

Nabíjačka je súčasťou elektrobicykla. Môžete si však dokúpiť ďalšie a mať ju na nabíjanie elektrobicykla napríklad na chalupe.

Taška

K elektrobicyklu si môžete zaobstarať rôzne praktické tašky, ktoré môžete upevniť na zadný nosič alebo na rám bicykla.

Ďalšie batérie

K elektrobicyklu si môžete dokúpiť druhú batériu a vziať si ju so sebou na dlhšiu jazdu ako náhradný zdroj energie. Môže sa vám tiež hodiť, pokiaľ nechcete čakať, kým sa vám prvá batéria nabije.

Detské sedačky a prívesy

Rovnako ako k cyklistickým bicyklom, aj k elektrobicyklom si pre cestovanie s deťmi, môžete zaobstarať detskú sedačku alebo príves.

Nosiče bicyklov na auto

Pre pohodlný prevoz elektrobicykla si môžete zakúpiť strešný alebo zadný nosič k autu, na ktorý bicykel pripevníte.

Tuning elektrobicyklov

Pokiaľ máte radi rýchlu jazdu a na elektrobicykli jazdíte mimo verejnej komunikácie, môžete si zakúpiť tuning na elektrobicykel , vďaka ktorému pri jazde docielite vyššiu rýchlosť.

Chránič pod reťaz

Chránič pod reťaz ochráni rám bicykla pred otlčením reťazy.

Výbava cyklistu

Helma

Pre deti do 18 rokov je helma pri jazde na elektrobicykli povinná. Ide však o dôležitý bezpečnostný prvok aj pre dospelých cyklistov.

Ochranné rukavice

Predovšetkým na dlhších cestách oceníte ochranné rukavice – zabráni otlakom, riadidlá sa vám budú lepšie držať a ruky vám na nich nebudú kĺzať.

Cyklistické okuliare

Cyklistické okuliare ochránia vaše oči pred hmyzom, prachom a nepríjemným vetrom. Pokiaľ sú zatmavené, „neoslepia“ vás slnečné lúče.

Cyklistický dres alebo cyklistické nohavice

Cyklistický odev je priedušný, neprefúkne a nohavice majú vystuženú sedaciu časť pre pohodlnejšiu jazdu.

Údržba elektrobicykla

Aby vám elektrobicykel dobre a dlho slúžil, je potrebné venovať náležitú starostlivosť jeho údržbe. Na údržbu elektrobicykla si môžete zakúpiť špeciálne čistiace prípravky, kefy a odmasťovače.

  • Elektrobicykel udržujte čistý. Predovšetkým po jazde zaprášenou alebo blatistou cestou utrite z bicykla nečistoty.
  • Kým sa do odstraňovania blata pustíte, najprv z elektrobicykla vyberte batériu.
  • Pravidelne kontrolujte funkčnosť bŕzd.
  • Po každých 250 najazdených kilometroch premažte reťaz a ložiská.
  • Kontrolujte, či sú pneumatiky dostatočne nahustené.
  • Elektrobicykel prevážajte v neoprénovom obale, aby ste zabránili jeho poškodeniu.
  • Priebežne kontrolujte, či sú všetky komponenty dotiahnuté.
  • Pri jazde v mrazivom počasí batériu pred mrazom chráňte neoprénovým obalom. Pokiaľ by ste ju vystavili nižším než odporúčaným teplotám, po cca 2 hodinách môže dôjsť k jej poškodeniu. Prevádzková teplota batérií je 10 až 40 °C.

Pokiaľ chcete mať istotu, že je prevádzka vášho elektrobicykla bezpečná a všetko funguje, ako má, mali by ste elektrobicykel pred začiatkom cyklistickej sezóny nechať prezrieť v autorizovanom servise.

Údržba batérie

Počet nabíjacích cyklov batérie – teda jej životnosť, ovplyvňuje aj spôsob, ako sa o batériu staráte.

  • Batériu by ste mali dobíjať po každej jazde, aj keď ste ju počas nej nevybili. Častým nabíjaním životnosť batérie neznížite, naopak ju tak udržíte dlhšiu dobu v dobrom stave.
  • Kapacita batérie by pred nabíjaním nemala klesnúť pod 20 %.
  • Kým dáte po jazde batériu nabíjať, nechajte ju najprv vychladnúť.
  • Pokiaľ nie je v odporúčaní výrobcu uvedené inak, nechajte batériu po každých troch dobitiach nabíjať dlhšiu dobu, najlepšie cez noc.
  • Pred umývaním elektrobicykla z neho batériu vyberte.
  • Po ukončení cyklistickej sezóny batériu uložte na suchom mieste a každé tri mesiace ju dobite na polovicu jej kapacity.

Bezpečnosť elektrobicykla

Pri jazde na elektrobicykli ste povinní dodržiavať rovnaké pravidlá, ako pri jazde na klasickom cyklistickom bicykli.

  • Pri jazde po verejných komunikáciách musí mať elektrobicykel povinnú výbavu – brzdy, predné a zadné svetlá a odrazky vpredu, vzadu a na pedáloch.
  • Osoby mladšie ako 18 rokov musia mať helmu.
  • Rovnako, ako na klasický bicykel, aj na elektrobicykel by ste sa mali vhodne obuť a obliecť, aby sa do jeho reťaze nezachytili šnúrky topánok alebo nohavice.
  • Pokiaľ chcete elektrobicykel prevážať na nosiči auta, zistite si jeho hmotnosť a nosnosť nosičov, aby nedošlo k poškodeniu elektrobicykla, auta, nosiča alebo dokonca k úrazu.
  • Pri jazde na elektrobicykli v zime alebo za zníženej viditeľnosti, opatrite elektrobicykel aj svoj odev dostatočným množstvom odraziek a reflexných prvkov.
  • Pri jazde v zime alebo v daždi rýchlosť a štýl jazdy prispôsobte sťaženým podmienkam a riziku šmyku.

Nosnosť elektrobicykla

Nosnosť elektrobicykla uvádza maximálne možné zaťaženie elektrobicykla. Ide teda o súčet váhy cyklistu, batožiny a dodatočne prikúpeného príslušenstva (napríklad detská sedačka). Najnižšia nosnosť – okolo 80 kg, majú detské elektrobicykle. Najvyššia nosnosť potom XXL elektrobicykle, ktoré uvezú aj 170 kg.

Povolená rýchlosť a výkon elektrobicyklov

Pre elektrobicykle platia rovnaké podmienky, ako pre klasické bicykle, pokiaľ spĺňajú nasledujúce parametre:

  • Elektrobicykel je (podľa európskeho nariadenia) vybavený elektromotorom s maximálnym výkonom 250 W.
  • Po dosiahnutí rýchlosti 25 km/h musí dôjsť k vypnutiu motora, aby táto rýchlosť nebola prekročená.
  • Motor sa musí aktivovať šliapaním. Pokiaľ by došlo k jeho naštartovaniu bez šliapania, nejedná sa o elektrobicykel. Výnimku má asistent chôdze, ktorý sa aktivuje vo chvíli, keď bicykel vediete. Elektrobicykel uvedie do rýchlosti 6 km/ha chodcovi pomáha pri chôdzi vo chvíli, keď je unavený alebo prekonáva náročný terén.
  • Ak cyklista zošliapne brzdu, prestane šliapať alebo dosiahne rýchlosť 25 km/h, motor sa automaticky vypne.
  • Pri terénnych elektrobicykloch je povolený vyšší výkon, nesmiete však jazdiť po verejných komunikáciách.

Ak vyššie uvedené podmienky elektrobicykel spĺňa:

  • Nemusí prechádzať homologizáciou.
  • Nie je vyžadované vodičské oprávnenie.
  • Nemusia mať registračné značky.
  • Cyklista starší ako 18 rokov nemusí mať helmu.

Maximálna rýchlosť 25 km/ha výkon motora do 250 W:

Elektrobicykel – možnosť jazdy v meste (ulice a cyklotrasy) bez registračných značiek a homologizácie.

Rýchlosť nad 25 km/ha výkon motora nad 250 W:

Elektrobicykel – možnosť jazdy v teréne (nespevnené plochy a terén mimo obce).

Rýchlosť nad 25 km/ha výkon motora nad 250 W:

Elektrický skúter – možnosť jazdy ulicami – musí mať registračné značky a prejsť homologizáciou.

Motor elektrického bicykla

Pohon/motor elektrobicykla uľahčí cyklistovi námahu. Aj menej zdatní jedinci tak dokážu vyjsť kopec a udržať tempo s ostatnými cyklistami. Motor elektrobicykla môže byť umiestnený na prednom náboji, v jeho strede alebo na zadnom náboji.

Stredové umiestnenie

Motor v strednej časti bicykla je najefektívnejší v rozložení hmotnosti a sily. Bicykel sa výborne ovláda, je optimálne vyvážený a vďaka tomu umožňuje dosiahnuť maximálny výkon aj pri úspornejšom štýle jazdy a zachovaní dlhej životnosti batérie. Stredovými motormi je vybavená väčšina horských bicyklov. Ich nevýhodou je vyššia cena a rýchlejšie opotrebenie reťaze.

Výhody:

  • Efektívne rozloženie hmotnosti a sily
  • Úspora energie
  • Rýchla reakcia na šliapanie
  • Výborná ovládateľnosť
  • Dávkovanie výkonu
  • Spoľahlivosť
  • Kolesá nepodklzujú

Nevýhody:

  • Vyššia cena
  • Zvyšuje opotrebovanie reťaze
[ su_divider top=“no“ size =“1″]

Nábojové umiestnenie

Motor v prednom náboji bicykla

S motorom v prednom náboji sa stretnete pri lacnejších modeloch mestských a skladacích elektrobicyklov. Kolesá sú horšie ovládateľné a hrozí u nich podklzovanie motorom zaťaženého predného kolesa. Preto nie sú vhodné do náročnejšieho terénu.

Výhody:

  • Nízka cena
  • Pomer cena/výkon
  • Jednoduchý servis

Nevýhody:

  • Horšia vyváženosť
  • Väčšie zaťaženie výpletu kolesa
  • Predné koleso môže podklzovať

Motor v zadnom náboji bicykla

Elektrobicykle s motorom v zadnom náboji bicykla majú lepšie jazdné vlastnosti ako bicykle s motorom v prednom náboji. Ponúkajú veľmi dobrý pomer cena/výkon. Kolesá nepreklzajú a motor pri šliapaní nekladie takmer žiadny odpor, čo je dôležité predovšetkým pri prekonávaní náročných prevýšení. Nevýhodou je nerovnomerné zaťaženie bicykla, menšia citlivosť dávkovania výkonu motora a náročnejšia demontáž. Takto umiestnený motor je ideálny pre horské, trekové aj mestské bicykle.

Výhody:

  • Dobrý pomer cena/výkon
  • Pri šliapaní kladie minimálny odpor
  • Kolesá nepreklzujú
  • Umožňuje prekonať náročné prevýšenia
  • Široký výber variant

Nevýhody:

  • Nerovnomerné dávkovanie výkonu
  • Náročnejšia demontáž
  • Väčšie zaťaženie zadného kolesa

Elektrobicykel a jeho dojazd

Ako ďaleko na jedno nabitie elektrobicykla príde, je ovplyvnené štýlom jazdy, náročnosťou terénu, hmotnosťou cyklistu a stavom elektrobicykla.

Dojazd elektrobicyklov sa obvykle pohybuje od 80 do 150 kilometrov. Na najlacnejších modeloch prejdete maximálne 50 kilometrov, čo je však pre kratšie jazdy po meste dostačujúce. Drahšie modely vám poskytnú dojazd niekoľkonásobne vyšší a na elektrobicykli môžete uraziť aj 180 kilometrov.

Najmenší dojazd majú mestské a skladacie elektrobicykle, najvyšší dojazd horské elektrobicykle.

Ak chcete vyraziť na dlhšiu vzdialenosť, než elektrobicykle na jedno nabitie batérie prejdú, kúpte si náhradnú batériu. Akonáhle sa vám batéria v elektrobicykli vybije, jednoducho ju vymeníte za novú a môžete pokračovať v jazde.

Vzdialenosť a kapacita batérie

Pre vzdialenosti do cca 40 až 70 km – kapacita batérie do 14 Ah .

Pre vzdialenosti dlhšie ako 70 km – kapacita batérie nad 15 Ah .

Cena elektrobicykla: Koľko by mal nový elektrický bicykel stáť peňazí?

Cena elektrobicykla do 1 200 € s DPH

V najnižšej cenovej kategórii môžete nájsť elektrobicykle pre kratšie jazdy a rekreačné použitie. Vyhnite sa však príliš lacným elektrobicyklom neznámych značiek. Nízka cena býva vykúpená zlou kvalitou. Nielen, že takéto elektrobicykle pravdepodobne nesplnia vaše očakávania, ale môžu byť aj nebezpečné. Za cenu od cca 800 eur už zaobstaráte základné modely mestských, skladacích alebo trekingových bicyklov. Tieto bicykle vám dobre poslúžia na jazdu v meste, na cyklotrasách a ostatných spevnených a asfaltových cestách.

Cena elektrobicykla od 1 200 € do 2 000 € s DPH

V strednej cenovej kategórii si môžete vyberať z rôznych typov a modelov mestských a trekových bicyklov. Zaobstaráte tu už aj základné modely bicyklov horských a cestných. Elektrobicykle sú vybavené zadným alebo stredovým motorom, kotúčovými brzdami, rámovou batériou väčšej kapacity a prednou odpruženou vidlicou pre jazdu v náročnejšom teréne.

Cena elektrobicykla nad 2 000 € s DPH

Do drahšieho elektrobicykla sa oplatí investovať všetkým nadšeným športovcom, milovníkom dlhých vychádzok a jazdy v náročnom teréne. Bicykle vyššej cenovej hladiny sú opatrené silným stredovým motorom, batériou vysokej kapacity s rámovým umiestnením, nastaviteľným podvozkom, vzduchovými odpruženými vidlicami, hydraulickými brzdami, ovládacím smart panelom, teleskopickým sedlom a ďalšími doplnkami zaisťujúcimi skvelé jazdné vlastnosti elektrobicykla a vysoký komfort pri jazde.

Elektrické bicykle: Pár slov o elektrobicykloch na záver

Prečítali ste si článok o výbere nového elektrobicykla. Dúfame, že vám náš tím z Rebríčkátor s touto úlohou pomohol a vy si vyberiete kvalitný elektrický bicykel, ktorý vám bude slúžiť po mnoho rokov bez jediného problému a závady.

Pozrite sa do tabuľky na začiatku článku a prekliknite sa na porovnanie cien. To vás presmeruje na porovnávací portál Heureka, kde si môžete prečítať recenzie zákazníkov, užívateľov, odborné recenzie a porovnať si ceny elektrobicyklov v rôznych obchodoch. Dozviete sa tam, ktoré elektrobicykel je kde skladom a za akú najlacnejšiu cenu ho je možné zakúpiť v rôznych obchodoch.